Gorce, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Schronisko, Wycieczki z dziećmi

Bacówka na Maciejowej z Jasionowa – najkrótszy szlak do schroniska.

Szlak idealny dla początkujących wędrowców – krótki, łatwy i przyjemny.


Najkrótszy szlak na Maciejową. Gdzie zaparkować?

Musimy rzec, że szlak ten nas prześladuje. Nie ma pomysłu na wyprawę? Maciejowa z Jasionowa! Dzień krótki bo już jesień i zima za pasem? Maciejowa z Jasionowa! Szybki dojazd z domu by nie tracić dnia? Maciejowa z Jasionowa! Górska eskapada z PowsiBabcią czy PowsiDziadkiem? Maciejowa z Jasionowa! Być może dlatego, że to najkrótszy szlak wiodący do Bacówki PTTK na Maciejowej, którą prędzej czy później pozna każdy wędrujący po Gorcach. Być może to za sprawą imponujących widoków jakie rozciągają się spod Bacówki… Wystarczy zostawić samochód na poboczu drogi w przysiółku Jasionów (GPS: 49.587330, 20.023060) gdzie zmieści się spora liczba pojazdów. W słoneczne weekendy jednak może być trudno z miejscem – warto wówczas podjechać w dół drogi i znaleźć miejsce odrobinę niżej cofając się do szlaku zielonego.

Graj w zielone – opis szlaku z Jasionowa na Maciejową.

To kolor, który wiedzie nas z Jasionowa początkowo odkrytym teren, z którego mamią zaczynających wędrówkę widoki na okoliczne wzniesienia malowniczo rozłożone w dolinie. Następnie, wraz z wejściem drogi w las, zmienia się w kamieniste, dość strome podejście – jednak szybko, na styku z szutrówką kierującą „na dziko” na Bardo na powrót wiedzie łagodnie nachyloną, szeroką drogą. Dla dorosłych nóg to ledwie kilka kroków – i już szlak zielony łączy się z czerwonym. To znak, że skręcając w prawo, pokonując dosłownie kilka kroków, łagodnym zejściem wyjdziemy na obszerną polanę. To punkt główny proponowanej wyprawy – tytułowa Bacówka na Maciejowej!

Bacówka 1 z 10

To jeden z dziesięciu tego typu obiektów, rozsianych po Beskidach powstałych w ramach akcji „budowy małych zagospodarowanych schronisk górskich”, zainicjowanej przed Edwarda Moskałę. Innymi bacówkami wówczas powstałymi jest min. Bacówka nad Wierchomlą. Jest to obiekt skromny, niewielki ale za to otoczony bogatą infrastrukturą na okolicznych polanach. Znajdziecie tutaj ławki, stoły, grill, miejsce ogniskowe, bezpłatnie udostępnione turystom do użytku. Zawsze cieszy nas pobyt tutaj – dlatego wracamy często i z lubością! Tym razem jednak jesienny, złowrogi wiatr smagał nam twarze niemożebnie. Dlatego oczy szybko musiały sycić się widokami bo bez dłuższego postoju kierując się po własnych śladach, ruszyliśmy w stronę samochodu.

 


INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI
  • W schronisku płacić można tylko gotówką.
  • Chcąc dotrzeć na szczyt Maciejowej, należy kontynuować marsz czerwonymi oznaczeniami.
  • W schronisku brak przewijaka czy krzesełek dla dzieci.
  • To szlak całkiem niezły na sanki – a na zimową wyprawę dla dzieciaków z pewnością trafiony!
  • W godzinach „obiadowych” w Bacówce baaardzo tłoczno i baaardzo gorąco