Dolina Ciechani – zakazana dolina Beskidu Niskiego
Czy można wejść do Doliny Ciechani? Jak to zrobić?
Ciechania. Najpiękniejszy zakątek Beskidu Niskiego!
Ciechania. W naszym odczuciu jest jednym z piękniejszych zakątków Beskidu Niskiego. Sami do końca nie wiemy czy o jej urodzie przesądza fakt, że przez większość roku jest zupełnie nie dostępna dla ruchu turystycznego czy tego, że… tak idyllicznych krajobrazów próżno szukać gdzie indziej! „Tychania” – co po łemkowsku znaczy „ciche miejsce” – to dolina, która podzieliła los wielu łemkowskich wiosek. Dzieje historii, przeistoczyły miejsce zamieszkane przez 340 mieszkańców, w opustoszałą przestrzeń. Obecnie Magurski Park Narodowy otoczył ten obszar czynną ochroną a pośród bujnych, kwiecistych łąk swoje miejsce do życia znalazło blisko 200 jeleni, puszczyki, niedźwiedzie i rysie.
Szlak przez Ciechanię
Do Ciechani nie wiedzie obecnie żaden znakowany szlak a teren nie jest dostępny dla ruchu turystycznego. Niegdysiejsze szlakówki zostały wyprowadzone do granicy i prowadzą przez Przełęcz Mazgalica. Na szczęście, w okresie letnim (tj. od czerwca do września), w soboty i niedziele, Magurski Park Narodowy udostępnia ten teren do zorganizowanego przejścia pod przewodnictwem pracowników MPN. Wędrówka ma swój początek w Hajstrze w Hucie Polańskiej i początkowo wiedzie gęstym, bukowym lasem, którego część zajmuje Obszar Ochrony Ścisłej „Zimna Woda”. Ścieżka jest wąziutka, wydeptana ledwie przez garstkę podążających nią turystów co nadaje wędrówce cudowny klimat. Wędrujemy pośród pachnącej mięty, barwnych kwiatów i z myszołowem kołującym nad głowami przekraczając kilkukrotnie chłodne wodny Pomiarki. Po niespełna 45min marszu w tempie dziecięcych nóżek, wkraczamy na rozległe łąki Ciechani. Cóż to jest za widok! Rozległe, wręcz majestatyczne polany, na których widać „jak na dłoni” ślady codziennego życia dużych drapieżników – okorowane przez jelenie poroża drzewa, podgryzione gałęzie, uskubane czubki tarniny… Gdyby nie obecność przewodnika, pewnie przeszlibyśmy obok nich obojętnie, ale dzięki jego czujności udało się nam nawet wypatrzeć wilka niosącego fragment zdobyczy… Dolina otoczona jest wzgórzami, jakby utulona lasem i odgrodzona od wścibskich spojrzeń świata. Znajduje się tutaj także cmentarz wojskowy skryty przed światem jak żaden inny, jakie dotąd widzieliśmy – nie anonsuje go żadna tabliczka, drogowskaz czy znak. Idąc z przewodnikiem macie szansę tam zajrzeć.
Punkt widokowy na Dolinę Ciechani
Jeśli chcecie zajrzeć do Ciechanii z lotu ptaka, polecamy przejazd niezwykle widokową drogą wiodącą z Ożennej do Żydowskiego do. Mniej więcej po 3,5km od wjazdu od strony Ożennej znajdziecie bajeczną polanę, która schodzi łagodnie w dolinę – Ciechanię właśnie. Wjazd to jednak możliwy jedynie dla „wybrańców” – bowiem dziennie pozwolenie na przejazd tą drogą otrzymuje 30 samochodów (stan na rok 2023). Przy znaku zakazu wjazdu w Ożennej znajduje się instrukcja pozyskania pozwolenia na wjazd. Wystarczy wysłać SMS na podany numer i otrzymać zwrotnie stosowne pozwolenie. Warto!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
-
Całość wędrówki powinna zająć ok. 4h choć trasa nie jest długa (ok. 6km) jednak należy się liczyć z kilkoma przystankami na opowieść przewodnika.
-
Do wędrówki przydadzą się solidne buty i długie spodnie (nawet latem) bo szlak jest miejscami mocno błotnisty i mocno zarośnięty.
-
Chęć wzięcia udziału w wycieczce należy zgłosić w Ośrodku Edukacyjnym MPN w Krempnej a bilet zakupić w Hajstrze bezpośrednio przed wycieczką.
-
Na wycieczkę obowiązuje limit 30 osób.