Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Wieliczka z dziećmi – atrakcje i informacje praktyczne

Małe miasto a wiele atrakcji – dla dzieci, dla rodzin i nie tylko! Atrakcje w Wieliczce dla dzieci

Wieliczka to miasteczko iście kompaktowe. A w tej kompaktowości ciekawych miejsc do zobaczenia prawdziwe mnóstwo! Co za tym idzie – to miasto idealne na wypad z dziećmi, rodzinną eskapadę i lokalny „city break”. Wszak to ledwie 30min drogi od Krakowa! Jakie zatem atrakcje dla dzieci znajdziemy w Wieliczce? Bo Wieliczka to nie tylko kopalnia! Oto nasz subiektywny przewodnik!

  1. Kopalnia Soli w Wieliczce

Perła Wieliczki i jej znak rozpoznawczy. Zjeżdżając blisko 150 metrów pod ziemię można przejść ok. 3km podziemnej trasy wiodącej przez korytarze, schody i solne komory. Bez wątpienia kaplica św. Kingi jest najbardziej rozpoznawalną z nich a solne jezioro w komorze Weimar potrafi przyspieszyć bicie serca!

Bilety: wejście jest biletowane – najwygodniej kupić je na online na określoną datę i godzinę. Dla rodzin dostępna jest specjalna ścieżka zwiedzania.

Informacje praktyczne: pod ziemią panuje temperatura oscylująca wokół 17 stopni – nawet latem warto ubrać adidasy i bluzę.  

  1. Tężnia Solankowa w Wieliczce

To największa tego rodzaju konstrukcja na południu Polski. Wykonana z modrzewia, które jako jedyne nie gnije w morskiej wodzie, wypełniona gałązkami tarniny, po której spływa wielicka solanka. Położna tuż obok Kopani Soli w Wieliczce przypomina wyglądem średniowieczny zamek i roztacza ponad spacerującymi solną mgiełkę pełną dobroczynnych składników. Należy ja głęboko wdychać – pomaga oczyszczać drogi oddechowe, wzmacnia odporność i wspiera organizm w walce z alergiami.

Bilety: wejście jest biletowane – można je kupić w automacie bezpośrednio przed wejściem.

Informacje praktyczne: na teren tężni nie można wjeżdżać z rowerami. Optymalny czas pobytu w tężni to 30min.  

  1. Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego w Wieliczce

Miejsce, w którym mali rowerzyście mogą w bezpiecznych warunkach poznawać zasady ruchu drogowego. Na wyodrębnionym, ogrodzonym terenie zainscenizowano sytuacje z prawdziwego ruchu ulicznego – znajdziemy tu sygnalizację świetlną, pasy do lewoskrętów, ronda, skrzyżowania, chodniki, ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, skrzyżowania dróg równorzędnych, przejazd kolejowy, tramwajowy czy kładkę dla pieszych. Jednym słowem: wypas! Tuż obok miasteczka mieści się przestronny skate park i plac zabaw dla dzieciaków.

Bilety: wejście jest darmowe

Informacje praktyczne: warto zjawić się tutaj rankiem – później bywa bardzo tłoczno.  

  1. Stok pod Baranem

Leśny, klimatyczny, pagórkowaty. To prawdziwa enklawa dzikiej zieleni w Wieliczce, gdzie można wędrować szutrowymi alejkami otoczonymi gęstymi koronami drzew. Na szczycie stoku znajduje się platforma widokowa, plac zabaw, zewnętrzna siłownia i boisko – natomiast w dolnej części parku przysiądziemy nad brzegiem stawu w pobliżu kolejnego placu zabaw.

Bilety: wejście jest darmowe

Informacje praktyczne: alejki w parku pną się mocno pod górkę więc dobra kondycja mile widziana.  

  1. Las i Stawy na Grabówkach

To użytek ekologiczny utworzony by chronić grabowy, gęsty las i utworzone w jego centralnej części stawy powstałe w wyniku przegrodzenia doliny potoku groblą. To naprawdę dziki zakątek miasta przywodzący nam na myśl Park Leśny Witkowice w Krakowie. Tutaj również znajdziemy wyznaczone miejsce ogniskowe i niewielki plac zabaw dla dzieci – choć bez wątpienia największym powodzeniem cieszy się tutejszy park linowy.

Bilety: wejście jest darmowe (odpłatność należy uiścić za korzystanie z parku linowego)

Informacje praktyczne: teren jest nieco dziki więc pełne buty z dobrą podeszwą mogą być przydatne choć przewyższeń tu brak.  

  1. Rynek w Wieliczce i Lody u Makłowicza

Klimatyczny, niewielki – pochodzący z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Jest placem w kształcie kwadratu, z którego każdego z narożników wychodzą po dwie ulice. Jednak zdecydowanie swoje kroki warto tu skierować do Lodziarni Makłowicz gdzie zjecie lody, których smak i kremowość dosłownie roztapiają każde serce! (Uprzedzając – właściciel lodziarni nie ma nic wspólnego z „tym Makłowiczem” co to gotuje w Polsce i na świecie).

Bilety: wejście jest darmowe

Informacje praktyczne: z rynku warto przespacerować się na Stok Pod Baranem  

  1. Zamek Żupny w Wieliczce

To spory kompleks zabudowań, który powstał jako siedziba Żup Krakowskich – wielkiego, solnego przedsiębiorstwa obejmującym naonczas zarówno Kopalnię w Wieliczce jak i Kopalnię w Bochni. To tutaj tętniło codzienne życie pracowników kopalni. Obecnie w jego skład wchodzi zamek północny, środkowy i południowy, baszta oraz fragment kuchni żupnej, stanowiącej pierwszy w Polsce zakład żywienia zbiorowego. Z dziejami tego miejsca można zapoznać się podczas zwiedzania ekspozycji w Muzeum Żup Krakowskich lub dokonać wirtualnego spaceru po salach wystawienniczych.

Bilety: Wejście jest biletowane.

Informacje praktyczne: do zamku przylega ogród żupny, po którym bez konieczności zakupu biletów można się przespacerować wędrując z kopalni na rynek.  

  1. Park Adama Mickiewicza

Idealny w swej parkowej prostocie. Ot drzewa i alejki. Ale jakie drzewa! Wielkie, wyniosłe, rozłożyste kasztany, dęb, wiązy, lipy zamieszkiwane przez obłędne bogactwo ptaków takich jak jaskółka oknówka, szpak, husarz, gawron, kawka, wrona siwa, cierniówka, makolągwa, ryjówka aksamitna, kos, sikorka modra, puszczyk, zięba, sikorka bogatka czy sroka. Park uzupełnia malowniczy staw regularnie zarybiany przez Wielickie Koło Wędkarskie.

Bilety: wejście jest darmowe

Informacje praktyczne: wędrując z Rowerowego Miasteczka Ruchu Drogowego pod teżnię solankową będziecie mieć go „na trasie”. Pamiętajcie, że kaczek pływających w stawie nie warto karmić chlebem. 

  1. Park św. Kingi w Wieliczce

Położony między Kopalnią Soli w Wieliczce a tężnią solankową, w samym centrum Wieliczki  – obejmuje obszar 8ha. Niegdyś zaniedbany, dziś stanowi zieloną wizytówkę miasta i kusi wygodnymi alejkami meandrującymi wśród zieleni, klimatycznym stawek i altanami. Może umilić czas oczekiwania na wejście do kopalni lub być celem samym w sobie.

Bilety: wejście jest darmowe

Informacje praktyczne: niegdyś znajdował się tutaj plac zabaw ale obecnie (2023r) brak tu zakątka dla dzieciaków.

  1. Solne Miasto w Wieliczce

To wielickie centrum edukacyjno-rekreacyjne, gdzie znajduje się siłownia, korty tenisowe, boiska, ścianka wspinaczkowa oraz basen posiadający przyjemny, bezpieczny brodzik dla dzieciaków do którego z chlustem można wpaść z zakręconej zjeżdżalni!

Bilety: część usług dostępna jest jedynie z wykupionym karnetem, część dostępna bezpośrednio przed wejściem np. basen.

Informacje praktyczne: pod Solnym Miastem znajduje się obszerny, bezpłatny parking.

Gdzie zaparkować w Wieliczce? Informacje praktyczne.

Wieliczka jest miastem przyjaznym przemieszczaniu się pieszo – wszędzie jest stosunkowo blisko a poruszanie się samochodem może być utrudnione w sezonie z uwagi na niewielką liczbę ogólnodostępnych miejsc parkingowych w centrum miasta. Wybierając się do kopalni najwygodniej zaparkować na jednym z płatnych parkingów wzdłuż ul. Dembowskiego (nie da się ich przegapić bo od rana stoją przy nich naganiacze). Z kolei odwiedzając Grabówki, Stok pod Baranem, Solne Miasto czy miasteczko ruchu drogowego, warto skorzystać z miejsc parkingowych bezpośrednio pod tymi atrakcjami – zaznaczone one zostały na poniższej mapie. Ze swojej strony polecamy zostawić samochód pod Solnym Miastem i stamtąd wybrać się na dłuższy spacer przez zdecydowaną większość atrakcji w Wieliczce.  

INFORMACJE