Małopolskie, Polska, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Ciężkowice i okolice – szlaki, atrakcje, wieże widokowe. Co warto zobaczyć z dziećmi?

Najciekawsze atrakcje w Ciężkowicach i okolicy.

Ciężkowice

Małe, spokojne miasteczko wtulone między lekko falujące pagórki Pogórza Karpackiego. Natura gra tutaj pierwsze skrzypce a przyroda nieożywiona zdaje się „przemawiać” donośnym głosem zachęcając do odkrywania tajemniczych szlaków przeciskających się między skalnymi szczelinami. Odkryjcie z nami największe atrakcje Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego!

Informacje praktyczne

Ciężkowice są niewielkim miastem, jednak jego usytuowanie sprawia, że by przemierzać je na piechotę trzeba się nieco namęczyć – raz pod górkę, raz z górki i potem znów pod górkę. Dlatego mimo wszystko, chcąc odwiedzić kilka punktów z poniższej listy polecamy transport samochodem. Pod większością atrakcji znajdują się wygodne (płatne) parkingi. Najbardziej obszerny znajdziemy pod Skamieniałym Miastem, na Rynku oraz pod Małopolskim Centrum Edukacji Przyrodniczej. Jeśli jednak nie zamierzacie kursować samochodem rekomendujemy zatrzymać się pod Parkiem Zdrojowym skąd bez trudu dotrzecie do Wodospadu Czarownic i Skamieniałego Miasta. Jeśli natomiast chodzi o gastronomię to polecamy oddaloną o 5min jazdy Spiżarnię w … – pachnące, domowe i smaczne jedzenie, których porcje starczą największym głodomorom. Poza tym, przy wielu atrakcjach znajdują się kawiarenki z ciastami lub punkty z fast foodem, lodami, goframi (tego nie brakuje przy Skamieniałym Mieście). Głodni nie będziecie!

Ciężkowice i okolice – największe atrakcje

Samochód zaparkowany, brzuchy pełne – ruszajmy zwiedzać! Poniżej prezentujemy subiektywne zestawienie zawierające największe atrakcje w Ciężkowicach i okolicy. Wybierzcie coś dla siebie!

Skamieniałe Miasto

To bezsprzeczna wizytówka Ciężkowic. Można to odczuć dosadnie poszukując miejsca parkingowego w sobotnie popołudnie – bo choć parking pod wejściem jest spory to zapełnia się bardzo szybko. Przez Rezerwat Skamieniałe Miasto prowadzi niebieski szlak, biorący swój początek pod wyniosłą skałą o nazwie Grunwald i wiedzie przez liczne, skalne osobliwości – spotkacie tu Orła, Czarownicę czy Borsuka. Dla dzieci to istny plac zabaw! Wychodnie skalne, ciasne przesmyki i niewielkie jaskinie – tak w skrócie wygląda Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach.

Parking: płatny, GPS: 49.776373, 20.964124

Wstęp: płatny, bilety można zakupić bezpośrednio przy wejściu na szlak lub łączony z wejściówką np. do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej

Wskazówki: szlak prowadzi „w tę i z powrotem” lub zatacza pętlę. Zwróćcie uwagę na mapę umieszczoną na rozstaju szlaków przy szlaku nietoperzowym.

Dasz wiarę, że stworzenie tego wpisu zajęło nam ponad 10h pracy?! By tworzyć dalej wspomagamy się kawami (zamiast reklamami). Dlatego jeśli znajdujesz we wpisie to, czego szukasz, będzie nam niezmiernie miło jeśli jedną wypijemy wspólnie! Do zobaczenia na szlaku i wielkie dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wodospad Czarownic

Skryty w cienistym wąwozie Czarownic na dopływie potoku Ostruszanka, do którego wiodą strome schodki schodzące niby w „czeluści piekieł”. Szlak wiodący przez cienisty las kończy się pionową ścianą skalną – właśnie z jej szczytu spada wodospad Czarownic. Choć bardziej adekwatnym byłoby powiedzenie „wodospadziątko”. Bo to ledwie cienka strużka wody, która latem całkowicie wysycha.

Parking: płatny, GPS: 49.777780, 20.975561

Wstęp: płatny, bilety można zakupić bezpośrednio przy wejściu na szlak lub łączony z wejściówką np. do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej

Wskazówki: w wąwozie na ogół jest bardzo błotnisto – buty z dobrą podeszwą, którym nie straszny brud będą dobrym wyborem.

Park Zdrojowy w Ciężkowicach

Można by rzec, że to urzeczywistnienie dążeń Ciężkowic do przeobrażenia się w uzdrowisko. Park Zdrojowy w Ciężkowicach jest stosunkowo obszernym terenem, na którym centralną część zajmuje strefa przeznaczona do hydroterapii z nieckami basenowymi. Każda z nich wyposażona jest w krótką i czytelną instrukcję jak korzystać z dobrodziejstw wody tak, by maksymalizować efekty zdrowotne. Choć dzieciom zdaje się wystarczać zwyczajne pochlapywanie się… Drugą częścią parku jest barwny i kwiecisty ogród sensoryczny z wygodnymi alejkami spacerowymi oraz częściowo zacieniony plac zabaw. Całość otoczona jest budynkami, które skrywają kawiarenkę, ogólnodostępne toalety czy przebieralnie. Praktycznie, prawda?

Parking: płatny GPS: 49.779582, 20.977302 oraz bezpłatny GPS: 49.782942, 20.978514

Wstęp: bezpłatny

Wskazówki: obok parku zdrojowego mieści się park linowy. W strefie hydroterapii obowiązuje nakaz korzystania z obuwia basenowego.

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Interaktywne. Nowoczesne. Ciekawe. To centrum edukacyjne, którego główną częścią jest wystawa stała „Ziemia, woda, powietrze”, która składa się z trzech sal mówiących o poszczególnych częściach naszego świata. Możecie tu posłuchać donośnego echa, podejrzeć śpiące podkowce, namalować na ścianie motyla, sprawdzić ile energii potrzeba by zaświecić lampkę w pokoju czy przyjrzeć się „z lotu ptaka” naszemu układowi słonecznemu.

Parking: bezpłatny, GPS: 49.790542, 20.973779

Wstęp: płatny, bilety można zakupić bezpośrednio w kasach.

Wskazówki: obok centrum mieści się wiata grillowa i ławki z zadaszeniem.

Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach

To niewielka, ale bogato wyposażona kolekcja okazów flory i fauny, które można spotkać odkrywając okolice Ciężkowic. Co ciekawe, powstało ono z pasji dwójki ludzi – Krystyny i Włodzimierza Tomków – którym udało się zgromadzić imponującą kolekcję ponad 200 gatunków ptaków. A to nie wszystko! Muzeum posiada nieco interaktywnych stanowisk, zachęcających do zgłębiania tajników świata roślin i zwierząt.

Parking: bezpłatny GPS: 49.790542, 20.973779 

Wstęp: płatny, bilety można zakupić bezpośrednio w kasach.

Wskazówki: muzeum połączone jest korytarzem z MCEE więc bez większego wysiłku można zwiedzić obie wystawy.

Rynek w Ciężkowicach

Stromy ryneczek charakteryzujący się średniowiecznym układem urbanistycznym, z okalającą go drewnianą zabudową z podcieniami i Ignacym Paderewskim, który przysiadł przy fortepianie. Warto tu zajrzeć na chwilę by poczuć klimat jaki znajdziemy w średnich miastach. Bo jak śpiewał Grzegorz Turnau „W średnich miastach, Nie szarpiesz się nie szastasz, Spokojem tchną, Przedziwnym średnie miasta, Miejscowości tych nie jestem entuzjasta, Ale przyznam jakiś urok jest w tych miastach”.

Parking: bezpłatny, GPS: 49.785955, 20.974331

Wstęp: bezpłatny

Wskazówki: rynek jest mocno nasłoneczniony więc jeśli macie ochotę na nim przysiąść weźcie nakrycie głowy.

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach

Wyjątkowa atrakcja Ciężkowic – czyli spacer drewnianą kładką meandrującą wśród koron drzew. Na jej przebiegu spotkacie tablice informacyjne, gdzie przyjazna myszka opowie Wam o przyrodniczych ciekawostkach oraz kilka tzw. punktów adrenalinowych. Przejdźcie po kłodzie zawieszonej kilka metrów nad ziemią, wypatrzcie kołujące myszołowy i dobrze się bawcie!

Parking: bezpłatny, bezpośrednio pod wejściem na ścieżkę, GPS: 49.47090, 21.00104

Wstęp: płatny, bilety można kupić bezpośrednio w kasach

Wskazówki: ścieżka w koronach nie jest długim spacerem – warto jej odwiedziny połączyć z pozostałymi atrakcjami w okolicy Ciężkowic. By wrócić z końca ścieżki do parkingu należy kierować się poboczem drogi.

Diable Boisko w Pławnej

Skalny łuk, pod którym miały się bawić diabły… Lub jaskinia, której procesy wietrzenia pozbawiły części ścian pozostawiając tylko tą osobliwą i jedyną w swoim rodzaju konstrukcję. Bo brak takiej formacji skalnej nigdzie w całych polskich Beskidach! Wiedzie do niej zielony szlak turystyczny z Pławnej.

Parking: bezpłatny, GPS: 49.761305,20.933457

Wstęp: bezpłatny

Wskazówki: trasa bywa mocno błotnista więc przydadzą się pełne buty z dobrą podeszwą.

Wieża widokowa w Bruśniku

Będąc na Pogórzu Rożnowskim warto zajrzeć na wieżę widokową na Bruśniku. Łatwiej dostępnej wieży widokowej chyba nie znamy – bowiem dojechać można tuż pod jej wejście, zostawiając samochód na parkingu ulokowanym u jej stóp. Wzniesiona została na szczycie Styrki i liczy sobie 23m. Wspiąć się na nią można po szerokich i wygodnych schodach na pięć tarasów widokowych, z których roztaczają się idylliczne widoki na okolicę.

Parking: bezpłatny, GPS: 49.759475, 20.920361.

Wstęp: bezpłatny

Wskazówki: na szczycie mocno wieje!

 

INFORMACJE