Niezbędnik, Wycieczki z dziećmi

Plecaki na każdą okazję – w góry, na trekking, na miejską wyprawę i lot samolotem.

Jaki powinien być dobry plecak trekkingowy? Czy można mieć jeden plecak na wiele okazji? Na co zwracać uwagę przy kupnie plecaka w góry?

Nasze drugie imię to „współdziałanie” – dlatego wpis ten powstał we współpracy z marką Gregory.
Czołowego producenta plecaków wykorzystujących najbardziej nowoczesne rozwiązania technologiczne dla komfortu użytkowników podczas dalekich i tych całkiem lokalnych wypraw.

Plecak trekkingowy. Mój ulubiony.

Fascynują mnie plecaki. Te codzienne, wypełnione szybkimi zakupami i portfelem. Te małe, frywolne, w których mieści się ledwie pomadka do ust i karta płatnicza. Te wielkie, zapakowane do granic możliwości niosącego, które swoim stanem zwiastują trwającą właśnie przygodę oraz zdradzają, te już przebyte. Fascynują mnie one jednak nie jako przedmioty a jako swoista manifestacja niosącego je człowieka. Bo po plecaku i jego zawartości można zajrzeć niejako za kulisy życia niosącego – czy to aktywny, młody biznesman który obok MacBooka schował strój na popołudniową siłownię? Czy szkolny uczeń, co pomiędzy książkami niesie poutykany strach przed dzisiejszą kartkówką? A może młoda mama, która gromadzi w nim pieluszki, nawilżane chusteczki i swoje codzienne zmęczenie? Jest też szczególny rodzaj plecaka – który lubię chyba najbardziej. Plecak trekkingowy. Ten, który czeka niecierpliwie w przedpokoju by znów wyruszyć na górski szlak! Praktyczny, wykorzystujący najnowsze technologie dla wysokiego komfortu niosącego, przemyślany w najdrobniejszym calu i objęty dożywotnią gwarancją. Cóż może być lepszego?

Jak plecak to Gregory.

Choć w harcerskich czasach przypominam sobie wędrówki z przepasaną przez plecy torbą, przy której dyndał przyczepiony na sznurku śpiwór, menażka i metalowy kubek… Dziś jednak wybieram komfort! Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z CRAGMAGAZINE i test plecaków marki Gregory. To obecna na polskim rynku od ponad 10 lat marka, za którą z jednej strony stoi ponad 40 lat doświadczeń w projektowaniu bagażu, a z drugiej przyszłościowe myślenie i korzystanie z technologii jutra, już dziś. Dlatego plecaki i torby marki Gregory są odpowiedzią na najbardziej zróżnicowane zapotrzebowanie użytkowników – od wspinaczki, przez codzienne użytkowanie na ścieżkach miejskiej dżungli, na długich trekkingach skończywszy!

Jak wybrać dobry plecak turystyczny?

Skoro wiadomo już, jaka firma stoi za solidnymi i nowoczesnymi plecakami, warto dowiedzieć się jak wybrać odpowiedni plecak trekkingowy czy podróżny. Na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie?

  1. Odpowiedz sobie na pytanie, do jakiego celu potrzebujesz plecaka? Na kilkudniowy trekking z namiotem? Krótkie wypady za miasto? Do podroży samolotem? Jego cel zdeterminuje sporą część pozostałych kwestii.
  2. Zastanów się co potrzebujesz spakować do plecaka mając na uwadze jego przeznaczenie. Przygotuj poglądowo te rzeczy i sprawdź jak gabaryt będzie niezbędny. W naszym odczuciu najbardziej uniwersalne są plecaki o ok. 40l pojemności.
  3. Koniecznie przymierz plecak (z obciążeniem!) przed kupnem. Zastosowane technologie wykorzystane w produkcji poszczególnych modeli dla jednego użytkownika będą odpowiednie podczas, gdy innemu całkowicie nie przypadną do gustu. Zwróć uwagę na możliwość regulacji systemu nośnego, który pozwoli dopasować plecak go gabarytów i wzrostu użytkownika.
  4. Sprzęt powinien być lekki i wytrzymały. W tym celu firma stosuje syntetyczne materiały takie jak nylon, cechujące się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia i równocześnie niską wagą.
  5. Dobry plecak powinien posiadać dodatkowe elementy wyposażenia, które potrafią znacząco podnieść komfort użytkowania. Małe kieszonki w panelu biodrowym, do których schowasz telefon, uchwyt w pasach naramiennych do przytroczenia okularów czy wbudowane kieszenie do zamontowania systemu hydracyjnego to tylko kilka przykładów trafionych „przydasię”.

Najlepszy plecak turystyczny i trekkingowy!

Najlepszym plecakiem dla Ciebie będzie ten, który pozwoli komfortowo zrealizować Twój plan podróży. My, z racji na posiadanie dwójki dzieciaków i prowadzenie aktywnego trybu życia, cenimy sobie poza wygodą użytkowania przede wszystkim uniwersalność i możliwość wykorzystania sprzętu na kilka sposobów. Dlatego gdy tylko jest okazja, wybieramy jeden sprzęt na wiele okoliczności. Bo któż ma tyle miejsca w pawlaczu czy szafie, żeby przechowywać dla czwórki domowników sprzęt na każdą z okazji? Postawiliśmy zatem na trzy plecaki firmy Gregory, które w pełni zaspokajają potrzeby wynikające z aktywnej sfery naszego życia i pozwalają cieszyć się rodzinnymi podróżami!

Mały, damski plecak turystyczny (i nie tylko!)

Lekki i stosunkowo nieduży damski model Juno o pojemności 30 lub 24l. Chyba najczęściej wyciągany z szafy (a wręcz do niej nie chowany wcale) – bo wędrujemy z nim do pracy, na zakupy i po górskich szlakach. Na rodzinny piknik wypełniamy go smakołykami, w podróż samolotem upychamy cały bagaż podręczny. Do rozciągliwej kieszeni na froncie natomiast wkładamy wszystko to, co musi być pod ręką – np. kurtkę przeciwdeszczową. Dokładając do tego bezkonkurencyjny system nośny VaporSpan, składający się z naciągniętej na wyprofilowany stalowy stelaż wytrzymałej siatki dystansowej, która przyczynia się do efektywnej wentylacji pleców, zyskujemy model, który świetnie sprawdzi się w trakcie letnich wędrówek. Dodany na szelkach system Sunglass QuickStow pozwala wygodnie przytroczyć okulary przeciwsłoneczne. Zawartość plecaka natomiast, przed letnią burzą uchroni zintegrowany przeciwdeszczowy pokrowiec. Czego chcieć więcej od plecaka? No może czasem nieco więcej pojemności…

Plecak w góry

W przypadku dłuższej wędrówki z noclegiem lub zimowym wyjściu w góry z dzieciakami korzystamy z damskiego plecaka trekkingowego Maven o pojemności 48l oraz jego męskiego odpowiednika czyli modelu Paragon o pojemności 55l. To już inna liga! Te modele posiadają praktycznie zorganizowane kieszenie i przegrody np. szeroko rozpinaną kieszeń górną z dodatkowymi przegrodami zapinanymi na zamek błyskawiczny, zapinaną od wewnątrz przegrodę, która pozwala odseparować np. śpiwór lub worek z brudnymi, dziecięcymi ciuchami a także elastyczną kieszeń w przednim panelu. Do tych atutów dochodzi regulowane, dynamiczne zawieszenie FreeFloat, które dosłownie pozwala plecakowi „płynąć” dostosowując się ruchów noszącego! A z mniej spektakularnych, a niezwykle praktycznych cech, to elastyczna kieszeń boczna z możliwością wkładania do niej np. bidonu bez konieczności ściągania plecaka. Kto wędruje z dziećmi ten wie ile razy pada „Mamo… Pić!”. Oczywiście plecak ma również możliwość zamontowania dedykowanego systemu hydracyjnego – dla każdego wedle potrzeb.

Plecak do zadań specjalnych

Na dalsze, samolotowe podróże bardzo trafionym rozwiązaniem jest model Tetrad o pojemności 40l. Doskonale sprawdza się on jako „walizka” z szelkami – duży otwór główny w kształcie litery „U” z blokadą uchwytów suwaka, wyściełana komora dedykowana przewożeniu sprzętu elektronicznego i specjalna komora Active Shield, w której która bez szwanku na zawartości reszty plecaka można transportować np. zużytą bieliznę czy buty. Na domiar dobrego, z łatwością z „walizki” może stać się pełnoprawnym, komfortowym górskim plecakiem – wystarczy w hotelu wpakować jego zawartość i ruszyć na szlak! W przypadku tego modelu, podobnie jak w wymienionych wyżej, Gregory zapewnia pokrowiec przeciwdeszczowy, który tutaj za jednym pociągnięciem zamka przeradza się w „full cover”, zabezpieczający bagaż przy nadawaniu go do luku bagażowego.

Czy to wszystko, co Gregory ma do zaoferowania?

To jedynie mały wycinek asortymentu jaki oferuje Gregory – do wyboru z całej oferty marki pozostaje ponad 40 modeli do szeregu aktywności. Dlatego niezależnie od tego, czy potrzebujecie się wyposażyć w plecak trekkingowy, plecak turystyczny, alpinistyczny, miejski czy plecak podróżny warto zapoznać się z ofertą marki Gregory.