Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Zakrzówek i kąpielisko na Zakrzówku – basen, punkty widokowe, parking.

Niezwykłe krakowskie kąpielisko w dawnym kamieniołomie na Zakrzówku.

Zakrzówek – baza nurkowa i „duży zbiornik”

Zakrzówek. Dawna podkrakowska wieś, która z czasem przerodziła się w koszary twierdzy Kraków. Natomiast, taki jego kształt jaki znamy obecnie, to wynik funkcjonującego na Zakrzówku kamieniołomu wapienia, który zakończył swą wydobywczą działalność w 1990r. pozostawiając po sobie spuściznę stanowiącą dziś najbardziej atrakcyjny cel dla… nurków. Bo czy często na głębokości dochodzącej do 21m można odkrywać np. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie czy eksplorować dawną szatnię robotników? Takie atrakcje czekają na tzw. dużym zbiorniku, który dzierżawiony jest przez Centrum Nurkowe Kraken – znajduje się tutaj także plaża przeznaczona dla miłośników czworonogów, choć pływanie tutaj możliwe jest jednie na własną odpowiedzialność.

Zakrzówek – kąpielisko i pływające baseny

Drugą częścią Zakrzówka jest tzw. mały zbiornik, który połączony jest z powyższym ok. 25m przesmykiem skalnym i stanowi zaciszną i niezwykle malowniczą enklawę. Tutaj błękitno-zielona tafla przejrzystej wody silnie kontrastuje z przepastnymi, jasnymi ścianami kamieniołomu – to właśnie wapieniowi zawdzięczamy taką jej barwę i krystaliczność. Przez wiele lat, mieszkańcy miasta wykorzystywali ten zbiornik do „dzikich kąpieli” jednak nie było to do końca bezpieczne a Zakrzówek przez lata zebrał niechlubne „żniwo”. Od 2023 roku działa tutaj oficjalne miejskie kąpielisko, na które składają się pływające po tafli zalewu baseny – w sumie jest ich 5 a każdy z nich o różnej głębokości. Od takiego dla dzieciaków, gdzie woda sięga kolan po takie, gdzie mamy bagatela 4m głębokości! Każdy z nich został otoczony szerokim, drewnianym pomostem na którym można rozłożyć swój koc i wypoczywać w tym niezwykłym otoczeniu! W sezonie letnim kąpieliska strzegą ratownicy (w 2023 roku w godzinach 10:00-18:00 od 22 czerwca do 3 września, przez 7 dni w tygodniu). Poza basenami istnieje możliwość kąpieli na własną odpowiedzialność a ułatwiają to drabinki wyprowadzone z pomostów na główną taflę zalewu – należy jednak podkreślić, że jego średnia głębokość sięga 20m!

Zakrzówek – park, trasy biegowe i punkty widokowe.

Zakrzówek to jednak nie tylko kąpielisko i centrum nurkowe. To również niezwykle cenny przyrodniczo teren zajmujący powierzchnię blisko 50ha pełen dzikich róż, biało kwitnącego czarnego bzu, który dosłownie oszałamia tutaj zapachem, huśtawek skrytych w zaroślach i punktów widokowych. Wśród tego bogactwa zielni snują się liczne alejki spacerowe przejezdne rowerem czy wózkiem dziecięcym (choć większość z nie jest asfaltowa) i wyznaczone trasy biegowe które dają możliwość okrążenia zalewu i spojrzenia na niego z różnych perspektyw. Także wypoczynek na Zakrzówku może być zarówno leniwy jak i aktywny. Który rodzaj wybierzesz?

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

 • Koniecznie zabierzcie klapki kąpielowe i chodźcie w nich po pomostach – o drzazgę tu łatwo!
 • W poniedziałki baseny są nieczynne z powodu przeglądu technicznego.
 • Na pomostach okalających baseny wprowadzono zakaz jedzenia w trosce o zaśmiecenie zbiornika.
 • Samochód zaparkujecie przy ul. Wyłom lub ul. Norymberskiej (GPS: 50.032327, 19.910450) – choć jest to ledwie „kropla w morzu potrzeb”. Inną opcją parkingową jest zostawienie samochodu pod Kauflandem przy ul. Norymberskiej (GPS: 50.030342, 19.911298).
 • Przy wejściach od ul. Wyłom znajdują się foodtrucki, w których można coś zjeść.
 • Z wózkiem dziecięcym ciężko się dostać bezpośrednio na pomosty – z każdej strony do pokonania jest spor schodów schodzących stromo w dół/do góry.
 • Najwygodniej dostać się nad Zakrzówek rowerem ścieżką rowerową wzdłuż Wisły.
 • Korzystając z komunikacji miejskiej polecamy autobusy 101, 112, 162, 194, 219, 578 oraz tramwaje 11, 17, 18, 22 i 52 wysiadając na jednym z czterech przystanków: Park „Skały Twardowskiego”, Kapelanka, Grota-Roweckiego, Norymberska
 • Wstęp na baseny jest bezpłatny.
 • Baseny mają ograniczenia ilościowe – równocześnie na ich terenie może przebywać 1000 osób.
 • W budynku B2 przy ul. Wyłom znajdują się bezpłatne toalety, prysznice i przebieralnie.