Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach – wystawa, informacje, bilety, parking.

Interaktywna wystawa o wartości ziemi, powietrza i wody.

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej – co to jest?

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach. Interaktywne? Owszem! Nowoczesne? O tak! Ciekawe? Pewnie! To nowoczesny obiekt edukacyjny połączony z Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach. Kryje w sobie fascynujący świat przyrody i poprzez kreatywną zabawę zachęca do zgłębiania tajników świata. Udostępniony jest zwiedzającym w trzech salach składających się na wystawę pn. „Ziemia-woda-powietrze”. Co prawda zaskoczyła nas wielkość samej ekspozycji bo po gabarytach budynku spodziewaliśmy się czego większego ale przecież nie o wielkość tutaj chodzi! A o edukację dzieci, młodzieży oraz dorosłych i zwiększanie świadomości w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Takie podejście do edukacji ekologicznej się chwali!

Wystawa „Ziemia-powietrze-woda”

Wystawę otwiera sala ZIEMI prezentująca wyjątkowość pogórzańskiej przyrody, gdzie podejrzycie śpiące u powały podkowce i prześledzicie ich nocy lot podczas, którego każdy z osobników pożera ponad 1000 komarów. Dziękujemy Wam dzielne podkowce! Dalej podążajcie tajemniczą jaskinią, w której uszu dobiega donośne echo i kierujcie się prosto pod wodę. To druga, największa sala pozwalająca zgłębić świat WODY. Sprawdzicie tutaj jak zapobiec powodziom, dowiecie się ile wody trzeba zużyć (od razu powiem, że dużo za dużo!) by wyprodukować jedną parę dżinsowych spodni i przekonacie się co w praktyce oznacza, że woda nie ma określonego kształtu. Na finiszu zwiedzania wystawy unosimy się w POWIETRZU. To sala, w której spędziliśmy chyba najwięcej czasu – a to za sprawą interaktywnych motylich kolorowanek wyświetlanych na… ścianie. Poza tym artystycznym zajęciem, sprawdzicie tutaj ile energii potrzeba by zaświecić lampkę w pokoju i zajrzycie do świata leśnych żyjątek.

Co więcej?

Całość ekspozycji bez większego trudu, nawet zapoznając się ze wszystkimi informacjami, można zwiedzić w 2 godziny – na szczęście Pogórze Ciężkowickie ma dużo więcej zaoferowania więc pobyt w MCEE wcale nie musi być końcem odkrywania okolicy…

 

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Bezpośrednio pod centrum znajduje się bezpłatny parking dla gości.
  • Na terenie zielonym otaczającym MCEE znajdują się wygodne ławki oraz wiata z miejscem grillowym.
  • Wejście do MCEE jest biletowane kupowane na miejscu w kasie. Planując odwiedziny także w Skamieniałym Mieście warto kupić bilet łączony (wychodzi korzystniej cenowo).
  • „Po sąsiedzku” warto zajrzeć do Miasteczka Galicyjskiego, Parku Zdrojowego w Ciężkowicach czy Skamieniałego Miasta.