Skamieniałe Miasto i Wodospad Czarownic w Ciężkowicach z dziećmi – legenda, trasa, bilety, parking.
Niezwykły szlak przez skamieniałe miasto pełne legend i tajemnic.
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – legenda
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to wizytówka Pogórza Ciężkowickiego, o którego powstaniu krąży w świecie sporo legend. Bo jasnym jest, że jakieś nadprzyrodzone moce musiały „maczać palce” w powstaniu tak fantazyjnego miejsca… Jedna z teorii zakłada, że niegdyś na wzgórzu, na którym dziś znajduje się Skamieniałe Miasto, istniało miasto, którego gospodarz był okrutnym i niesprawiedliwym władcą. Bezwzględnie karał, prowadził hulaszczy tryb życia i za nic miał prawowitość. Po śmierci żony, poślubił… własną córkę co rozwścieczyło Boga, który w trakcie weselnej biesiady zesłał tysiące piorunów na miasto. Kolejnego poranka po nie było po nim śladu a miejsce miejskich zabudowań zajęły skały łudząco do nich podobne…
Skamieniałe Miasto – skąd się wzięło? Jak powstało?
Gdyby jednak odpowiedzi na powstanie Skamieniałego Miasta poszukać w nauce, to geologia każe się cofnąć kilkadziesiąt milionów lat wstecz, gdy na obecnym terenie Pogórza Ciężkowickiego znajdowało się morze. To właśnie jego dno, pełne osadów dających początek skałom jest dzisiejszym pogórzem. Całości dzieła dopełniły procesy wietrzenia i fałdowania dając efekt jaki finalnie dziś możemy oglądać.
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – szlak i trasa
Obecnie teren Skamieniałego Miasta objęty jest ochroną rezerwatu przyrody, przez który prowadzi niebieski szlak. Bierze on swój początek pod wyniosłą skałą o nazwie Grunwald i wiedzie dalej przez Wąwóz Harcerzy, gdzie napotkacie ławeczki, stoliki oraz miejsce na ognisko. Mijając Warownię Górną i Warownię Dolną przekraczamy oficjalnie bramy legendarnego miasta i podążamy pośród licznych skalnych osobliwości – spotkanie tu Orła, Czarownicę, Pieczarki czy Borsuka a każda z nich niesie ze sobą równie osobliwą historię powstania… Dla dzieci to istny plac zabaw! Wychodnie skalne, ciasne przesmyki i niewielkie jaskinie powodują, że choć szlak „w tę i z powrotem” ma niewiele ponad 3km to jego przejście potrafi zająć 3 godziny. Gdy dotrzecie do Skały z Krzyżem, z której rozpościera się malowniczy widok na okolicę to znak, że zbliżacie się do końca rezerwatu. To jednak wcale nie musi oznaczać końca spaceru!
Wąwóz i Wodospad Czarownic w Ciężkowicach
Przechodząc na drugą stronę drogi i kontynuując spacer za niebieskimi szlakówkami schodzimy stromo w dół, w głąb cienistego, wilgotnego wąwozu. Na jego końcu, niczym w ukrytej przed ludzkim wzrokiem krainie spada z kilkunastu metrów w dół Wodospad Czarownic. Mieszkańcy okolicznych miejscowości powiadają, że początek strumykowi który w wąwozie kończy swój bieg, dają łzy nieszczęśliwej dziewczyny wydanej rycerzowi z sąsiedniego Rożnowa… Nie rozpacza chyba ona jednak wystarczająco mocno, bo latem z progu skalnego spada ledwie cienka strużka wody.
Bilety, cennik wejścia do Skamieniałego Miasta
Wejście na teren rezerwatu jest płatne – bilet należy zakupić w budce przy bramie wejściowej. Jeśli zamierzacie zaglądać także do Muzeum Przyrodniczego czy Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej warto kupić bilet łączony (ma korzystniejszą cenę niż kupione odrębnie).
Parking Skamieniałe Miasto
W Skamieniałym Mieście funkcjonują dwa oficjalne parkingi – jeden (płatny) przy Wąwozie Czarownic (GPS: 49.777780, 20.975561) i drugi (też płatny) ulokowany bezpośrednio przy wejściu do rezerwatu (GPS: 49.776373, 20.964124). Znajduje się tutaj również kilka budek z faast foodem i grill bar, z którego zapachy kuszą, oj kuszą! Kusi też dużo mniej atrakcyjna, acz chyba najbardziej ikoniczna część Skamieniałego Miasta – zwiedzicie ją w 5-10min. A mowa o charakterystycznym profilu z haczykowatym nosem – czyli skale Czarownica! Dotrzecie do niej przez kładkę, która przemyka nad drogą między parkingiem z platformą widokową. Lepiej zajrzeć tu na początku wycieczki bo później może Wam umknąć (jak nam!).
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Spacer można przedłużyć o wizytę w Parku Zdrojowym w Ciężkowicach czy wizytę w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej.
- Będąc na Pogórzu warto pokusić się jeszcze o inne atrakcje!
- Dobre buty na wędrówkę po Skamieniałym Mieście będą przydatne – dużo tu wystających korzeni i pomniejszych kamieni. Sandały niech zostaną w domu.
- Przy wejściu do rezerwatu mieści się źródełko z pitną wodą więc można zaczerpnąć łyka.