Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Tatry Polskie, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Bór na Czerwonem w Nowym Targu

Przez kładki na torfowiskach z widokiem na Tatry.


Bór na Czerwonem

Mikro Polesie w Podhalańskim wydaniu, czyli kładkowy spacer przez torfowisko z widokiem na szczyty Tatr. Można go odbyć jako przyjemny przystanek w drodze z lub w Tatry – wystarczy skręcić z głównej drogi na Nowy Targ by znaleźć się z jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce.

Gdzie zaparkować? Opis ścieżki na Bór na Czerwonem

Samochód wygodnie można zaparkować na sporym, bezpłatnym parkingu tuż przy początku ścieżki (GPS: 49.4647664N, 20.0389667E) i ruszyć odkrywać ten tajemniczy zakątek. Wiedzie tędy ścieżka przyrodnicza o kilku przystankach – początkowo to szeroka, wygodna bita droga ciągnąca się pośród lasu by po chwili skręcić na drewniany pomost. Nie jest to długi spacer – zajmuje zaledwie kilka minut by tutaj dotrzeć nawet w tempie najmłodszych wędrowców. Dalej, kładka wije się przez torfowisko, które przypomina zieloną puszystą poduszeczkę pełną mchów i porostów. Wystarczy jednak zanurzyć kij by uświadomić sobie, że tak naprawdę to kożuch bujnej roślinności unoszącej się na powierzchni wody! Także zarówno z troski o przyrodę jak i o suchość butów polecamy trzymać się kładki.

Platforma widokowa

Po kilku krokach kładka łagodnie się wnosi i doprowadza do nie zbyt wysokiej platformy widokowej. Jednak wysokość ta w zupełności wystarcza by znaleźć się ponad kopułę torfowiska ciesząc oko widokami na Tatry, Gorce czy Babią Górę. Oczyma wyobraźni widzimy tutejsze wschody i zachody słońca! Platforma jest głównym punktem kulminacyjnym spaceru, po którym można wrócić po własnych śladach na parking. Lub… podążyć głębiej w las wąską kładką, prowadzącą do wiaty piknikowej pośrodku gęstego boru. Co kto lubi!

 


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Nazwa „Bór na Czerwonem” pochodzi od glonu, który obficie występuje na terenie rezerwatu a jesienią barwi się na czerwono.
  • Warto podkreślić nazewnictwo ścieżki – Bór na Czerwonem – nie nad Czerwonem 😊
  • Zarówno kładka wiodąca do wieży widokowej jak i leśna część ścieżki nadają się na swobodny przejazd wózkiem dziecięcym czy wózkiem dla osób z niepełnosprawnością.
  • Tuż obok parkingu działa restauracja i lotnisko aeroklubu.
  • Wstęp na ścieżkę jest bezpłatny.