Dolina Białego Potoku w Tatrach
Krótka i niewymagająca trasa tatrzańskimi szlakami.
Spod Wielkiej Krokwi – gdzie zaparkować idąc w Dolinę Białego?
Cienista tatrzańska dolina, wiodąca wzdłuż szalenie pędzącego i przejrzystego potoku Białej Wody. To propozycja na niewymagający spacer po tatrzańskich szlakach, któremu podołają nawet małe nóżki. Szlak swój początek bierze pod Wielką Krokwią, gdzie można dojechać lokalnymi busami prywatnych przewoźników lub zostawiając samochód na bezpłatnym parkingu wzdłuż ul. Bronisława Czecha (GPS: 49.283857, 19.972588). Miejsca te jednak szybko się zapełniają – wówczas należy zaparkować na jednym z licznych prywatnych płatnych parkingów (koszt ok 15-20zł za cały dzień w 2021 roku).
Szlak Doliną Białej Wody z dziećmi – opis.
Pod Wielką Krokwią należy odnaleźć wąską ścieżynkę wiodącą wzdłuż wyciągu krzesełkowego i podążać nią do granicy lasu. Tutaj kierując się znakowaną na czarno Ścieżką pod Reglami docieramy do wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie należy kupić bilet wstępu. Tutaj też można skorzystać z bezpłatnych toalet typu „Toi Toi”, zjeść przekąskę z foodtracka i ruszyć przed siebie! Przez dolinę wiedzie szeroka, wygodna, cienista ścieżka, której cały czas towarzyszy wartki Biały Potok szumiąc rozkosznie w trakcie wędrówki. A ma co szumieć! Bowiem Biały Potok może poszczycić się największym średnim spadkiem w Tatrach – woda mknie tu średnio 187m/km!
Sztolnia w Dolinie Białej Wody i wodospad
Po chwili marszu docieramy do zamkniętej dziś za drewnianą kratą sztolni – będącej pozostałością poszukiwań rud uranu w latach 50. XX wieku. Dalej, mimo pędu potoku, szlak spokojnie i łagodnie wspina się do góry przecinając kilkukrotnie przejrzyste bustrze – choć nie ma tutaj spektakularnych widoków na Tatrzańskie szczyty można odczuć ich ducha! Zwieńczeniem wędrówki jest wodospad przy którym znajdują się też ławeczki więc wygodnie można odpocząć i zdecydować o dalszych losach wyprawy. Bowiem za wodospadem ścieżka mocno zaczyna piąć się do góry prowadząc w stronę Sarniej Skały i Doliny Strążyskiej. Zatem jeśli sił w nogach starczy to z pewnością jest co robić dalej! Inną opcją jest powrót po własnych śladach do samochodu.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Nazwa potoku pochodzi od białych wapieni na dnie doliny lub od piany, która tworzy się na powierzchni pędzącego szalenie bystrza.
- Na szlak obowiązują bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cennik znajdziecie tutaj.
- Przy wejściu do TPN w sezonie działają foodtrucki ze słodkimi i słonymi przekąskami (gofry, lody, zapiekanki itp.)
- Równolegle do szlaku żółtego wiedzie ścieżka przyrodnicza im. prof. Stanisława Sokołowskiego – wędrówkę urozmaicają zatem tablice edukacyjne.
- Po trudach wędrówki smacznie i bardzoooo obficie zjedzie w Gospodzie Kolibecka przy rondzie Jana Pawła II.