Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Park Jordana w Krakowie i wodny plac zabaw

Park, w którym plac zabaw znajduje się na każdym kroku.


O Jordanie kilka słów…

Krakowski klasyk parkowy, do którego w niedzielnie (i nie tylko) popołudnia tłumnie nadciągając starsi i młodsi. Znajduje się tuż obok Błoń rozciągając się między Cichym Kącikiem, Stadionem Miejskim i Miasteczkiem Studenckim AGH. Założył go Henryk Jordan – miłośnik dziecięcej zabawy, lekarz, społecznik, pionier wychowania fizycznego i ten, który przywiózł do Krakowa pierwszą skórzaną futbolówkę szerząc pasję piłką nożną. Pierwotnie, w Parku znajdowała się mleczarnia, gdzie serwowano spacerowiczom mleko oraz pawilon gimnastyczny z halą i werandą. Dziś kubek mleka zastąpiło cappuccino na mleku sojowym słodzone syropem z agawy serwowane w Organic Coffee ale idea parku pozostała niezmienna – być przestrzenią dla zabawy!

Wodny plac zabaw w Parku Jordana w Krakowie – letni hit parku!

Tę rolę gwarantują liczne place zabaw, które tu znajdziemy. Największym powodzeniem w letnim okresie cieszy się wodny plac zabaw – ulokowany obok górki saneczkowej, najbardziej wyczekiwany projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego! Można tutaj oddać się letniemu szaleństwu pośród kolorowych wodotrysków, fontann i wodnych tuneli a po wodnej przygodzie skorzystać z przebieralni. I ruszyć na kolejne place zabaw! Tuż obok znajduje się piaszczysty plac, gdzie miłośnicy wspinaczek znajdą coś dla siebie! Można tutaj wspinać się po licznych konstrukcjach tworzących kolorowe rakiety by wystrzelić się w kosmos dobrej zabawy! Maluchy z kolei znajdą kolorowe pociągi, mnóstwo piachu i pomniejszych zabawek.

Plac zabaw – kolejny?!

Wędrując dalej przez park, natrafiamy na strefę przeznaczoną dla „starszaków”, którzy chcą szlifować swoje umiejętności jazdy na deskorolkach i hulajnogach. Znajdą oni swoje miejsce w skateparku. Obok można spróbować swoich sił na boiskach do piłki siatkowej, koszykówki czy tenisa. Więc nawet rodzice mogą tutaj „przepaść”! To jednak nie wszystko! Wzdłuż ogrodzenia parku od strony stadionu rozciąga się cienista alejka a wzdłuż niej sprzęty zewnętrznej siłowni oraz miasteczko ruchu drogowego. Co więcej… na słonecznej łące kwietnej w sercu parku umiejscowione jest kolejne linarium – wysoka i obszerna konstrukcja ze zjeżdżalnią i linowymi tunelami. A tuż obok….

Place zabaw w Parku Jordana – trudno je zliczyć!

Tak! Kolejny plac zabaw! Tym razem nietuzinkowy i odmienny od reszty. I chyba dość kontrowersyjny – z założenia miał być integracyjnym placem zabaw co jednak nie ma zbyt dużego pokrycia w faktycznym stanie rzeczy. My go jednak lubimy – głównie z uwagi na mnóstwo kolorowych kryjówek do zabawy w chowanego, które tworzą drewniane przepierzenia z otworami. Druga część placu zabaw ulokowana jest obok działającej sezonowo kawiarenki – to wiklinowe tipi, drewniane pale z ukrytą pośród nich ścieżką sensoryczną oraz metalowy tor w pompą wodną! Kto wie w kogo zamienią się tutaj dzieci? Może w uwięzioną w wieży księżniczkę, szlachetnego księcia czy pogromcę smoczydeł? Podsumowując… to park, gdzie z pewnością nie będziecie się nudzić!

 


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Do parku najlepiej dojechać komunikacją miejską – pod bramę parku dojeżdża tramwaj linii 20 i 6. Samochodem można zaparkować wzdłuż ul. Alei 3go maja (GPS: 50.060338, 19.917023) – to obszar strefy płatnego parkowania.
  • W parku znajdują się poidełka z wodą pitną, gdzie można uzupełnić zapasy.
  • Wodny plac zabaw czynny jest okresowo – zwyczajowo od czerwca do września, w godzinach 10:00-20:00.
  • Kąpiel w sadzawce obok wodnego placu zabaw jest zabroniona!
  • W pobliżu znajdują się liczne restauracje w Cichym Kąciku, Pino Garden czy Bezogródek. W samym parku działa Organic Coffee – miejsce z pyszną kawą, zdrowymi przekąskami i lodami.
  • Przy „smoczym” placu zabaw w sezonie letnim znajduje się wypożyczalnia rowerków i „dmucańce”.
  • Park jest zamykany na noc. Godziny otwarcia: sezon wiosenno-letni (1 kwietnia – 31 października): 6.00 – 22.00, sezon jesienno-zimowy (1 listopada – 31 marca): 6.00 – 20.00.
  • Zimą działa tutaj urocze lodowisko „pod chmurką” z lodowymi alejkami malowniczo rozświetlonymi światełkami. Można wypożyczyć łyżwy czy „pingwinki” do nauki jazdy.