Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Leśny Park Witkowice i Leśna Kryjówka – czyli dziki spacer i „nieplac” zabaw w Krakowie.

Dziki, upojnie zielony park o leśnym charakterze.


Leśny Park Witkowice

Piękny, leśny, dziki i upojnie pachnący wiosną robiniami akacjowymi, obficie posypującymi ziemię białym kwieciem – Park Leśny Witkowice. Jedyny w Krakowie park o charakterze leśnym, usytuowany wzdłuż malowniczo meandującej Bibiczanki na granicy miasta. Próżno tu szukać brukowanych alejek, klombów i wymyślnych latarni. Za to można liczyć na dzikie ścieżynki, przeskakiwanie potoku i zieleń dosłownie wylewającą się pod nogi spacerowiczów. Znamy co najmniej trzy powody dla których warto tutaj zajrzeć!

Naturalny plac zabaw „Leśna Kryjówka” – czyli „nieplac” zabaw dla dzieci w Krakowie!

To niebanalna przestrzeń dla dzikich dzieci! Stworzony z drewna, sznurków i wikliny plac zabaw, który powstał dzieci wysiłkowi lokalnej społeczności jako projekt Budżetu Obywatelskiego. Znajduje się tutaj drewniany tor przeszkód, zjeżdżalnia ze ścianką wspinaczkową, nietuzinkowa huśtawka z liny a także tytułowe leśne kryjówki pod postacią wiklinowych domków, tuneli i budek. W zagłębieniu terenu obok placu zabaw znajduje się kilka ławeczek i stolików oraz miejsce ogniskowe (nie jesteśmy jednak pewni, czy jest ono dopuszczone oficjalnie do użytku). Nie mniej miejsce to zaciszne, spokojne i dające kojący cień w upalny dzień.

Ścieżka przyrodnicza „Tropem przyrody”

Intrygująca ścieżka przyrodnicza, której przystanki oferują garść przyrodniczej wiedzy przekazanej w nietuzinkowy sposób. Bowiem we wnętrzu specjalnych tub, przez wizjery podejrzeć można sporo ciekawostek ze świata roślin i zwierząt! Ścieżka swój bieg rozpoczyna przy placu zabaw „Leśna Kryjówka” i podąża wzdłuż Bibiczanki krętą, wąską ścieżynką. Dalej przekracza asfaltową drogę i sporych rozmiarów parking by podążyć szerszą drogą wgłąb lasu. Tutaj ma ona niebawem swój kres na pokaźnej polanie z ławami i stołami – w sam raz na urządzenie pikniku! Nie mniej nie jest to koniec witkowickich ścieżek…

Ścieżka Leśne Żywe Laboratorium

Kolejne ścieżynki, które częściowo pokrywają się ze stacjami poprzedniej ścieżki, snują się dyskretnie pośród bujnej zieleni dalej w las. Jej znakami rozpoznawczymi są drewniane słupki wbite w ziemie z cyfrowymi oznaczeniami kolejnych przystanków. Tutaj można sprawdzić ile energii ma rzeka, zrozumieć skąd w lesie tyle kolorów i posłuchać czyje głosy dobiegają spośród drzew. Ścieżka kończy swój bieg w najdalej wysuniętej na wschód części Lasku Witkowickiego przy kolejnych ławostołach. Stąd należy wrócić po swoich śladach – ale czyż nie jest to równie przyjemna część spaceru w takich okolicznościach przyrody?    

 


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Korzystając z MPK należy wybrać autobus linii 287 – do „Witkowice Nowe 1” i podążyć wzdłuż ul. Bibickiej do placu zabaw.
  • Jadąc samochodem, można go zaparkować na obszernym parkingu w połowie ścieżki (GPS: 50.108817, 19.951046) lub na jej początku na chodniku przy ul. Bibickiej w Krakowie (GPS: 50.107542, 19.945662) – tuż obok placu zabaw.
  • Las Witkowicki częściowo nadaje się na spacer wózkiem choć większość ścieżek ma charakter typowo leśny a część mostków jest zbyt wąska do wygodnego przejazdu.
  • Warto zabrać dzieciakom kalosze i wodery lub przewidzieć dodatkowy komplet ciuchów na przebranie – Bibiczanka kusi do pluskania (choć jest dość mulista)!
  • Latem warto mieć środek na komary.