Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Park i Zamek w Korzkwi z dziećmi

Spokojna i zaciszna zielona enklawa u stóp zamku.


Park w Korzkwi

Nasze ulubione przymiotniki to: zielono, spokojnie, pięknie. I takich miejsc zazwyczaj podświadomie szukamy. Zamiast na Giewont idziemy na Trzydniowiański Wierch, zamiast na Turbacz na Obidowiec. Zamiast do Ojcowa jedziemy do Korzkwi. To malutka, położona w dolinie rzeki Korzkiewki miejscowość, gdzie u stóp góry zamkowej czeka oaza spokoju pełna zieleni i nienachalnych ścieżynek. Mieści się tam wyjątkowy park, gdzie rozłożyste starodrzewy zachęcają do rozłożenia maty piknikowej i rozkoszowania się leniwym czasem. Brak tutaj brukowanych alejek z wytwornymi ławeczkami, kwietnych rabat czy rozbudowanych placów zabaw. Jednak i bez tego (a może właśnie dlatego?) jest to malownicze, przytulne i spokojne miejsce.

 

Zamek w Korzkwi

Sponad drzew, na alejki spoziera Korzkiewski Zamek. Dawniej miejsc pełne biesiad i rycerskich turniejów, później przekazywany „z rąk do rąk” by w końcu popaść w ruinę – dziś powrócił do swojej dawnej świetności. Pełni funkcję restauracji i kameralnego hotelu o wyjątkowych wnętrzach, gdzie każdy może przez jakiś czas poczuć w sobie „błękitną krew”.

Ognisko – też w Korzkwi!

Kto jednak od zamszu, złota i wykwintnych potraw woli pieczoną kiełbaskę i zapach ogniska, tego ucieszy Ośrodek Wypoczynkowo Szkoleniowy w Korzkwi. Mieści się on tuż obok parku i oferuje noclegi w domach kempingowych, przytulnych pokojach, miejsce ogniskowe czy stoły do ping ponga. To ciekawe miejsce do zorganizowania niezobowiązującej imprezy rodzinnej czy przyjacielskiej by powspominać „stare, harcerskie czasy”. Także takie „3 w 1” poleca się na mikrowyprawę z Krakowa!

 


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Jadąc samochodem, zaparkować można pod Zamkiem GPS: 50.161932, 19.883156) lub przy Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowo Szkoleniowym w Korzkwi (GPS: 50.161812, 19.881977). Korzystając z komunikacji miejskiej należy wybrać linię 267 i wysiąść na przystanku „Zamek w Korzkwi”.
  • Jura, to jednej z najstarszych i najprężniejszych regionów winiarskich Polski. W związku z tym co roku w okresie letnim, na łąkach parku u stóp zamku odbywają się Dni Wina, rycerskie inscenizacje i wydarzenia towarzyszące.
  • W Ośrodku Wypoczynkowo Szkoleniowym można też zamówić smaczną pizzę – w sam raz na piknik w parku!
  • Miejsce to ukryte jest niejako w cieniu sąsiadującego z nim Ojcowa więc nawet w szczycie sezonu wakacyjnego są spore szanse, że będzie tu panowała cisza, spokój a ścieżki pozostaną nie zadeptane.
  • Do Zamku w Korzkwi nie można wejść celem zwiedzania wnętrz.