Dolnośląskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Wrocław z dzieckiem – najlepsze atrakcje i informacje praktyczne.

Miasto jakby wyjęte z bajki, gdzie atrakcyjnie spędzisz czas całą rodziną! Wrocław. Romantyczny (bo gdzie indziej znajdziecie tak słynny most zakochanych?). Nietuzinkowy (bo w jakim innym polskim mieście tyle wysp?). Tajemniczy (które miasto rozświetla po zmroku gest Latarnika?). Zdecydowanie to miasto warte odwiedzenia! Czy to na weekend czy to na dłużej. Z przyjaciółką, we dwoje i rodzinnie. Bo dla dzieci (zarówno tych małych i większych) atrakcji tu nie brakuje!

1. Wrocławskie Krasnale – ile ich jest? Gdzie je znaleźć? Co symbolizują?

Nieodłączny element Wrocławia, dzięki któremu zwiedzanie miasta z dziećmi jest całkowicie „bezbolesne”! Nóżki zamiast boleć, to gnają do kolejnego zauważonego krasnala. A o to nie trudno! Bo w obrębie starego miasta znajdują się dosłownie na każdym kroku! Część z nich także kryje się w zaskakujących miejscach – na okiennym parapecie, 3m nad ziemią czy na latarni. Obecnie w całym mieście krasnoludków mieści się ponad 600! A liczba ta stale rośnie! Bazę wszystkich wesołych mieszkańców miasta znajdziecie tutaj. Aby nieco ułatwić ich odszukiwanie można wyposażyć się w mapę z naklejkami (znajdziecie je w każdym sklepiku z pamiątkami i punktach informacji turystycznej) lub ściągnąć na telefon aplikację dostępną tutaj. A dlaczego w ogóle krasnal wrocławski jest krasnalem a nie… żabą? Tapirem? Czy elfem? Teorie są różne. Jedne mówią o tym, że przybyły one na odsiecz miastu gdy Chochlik Odrzański uprzykrzał życie Wrocławianom. Inne wskazują, że tak naprawdę zamieszkiwały one miasto od dawien dawna pomagając mieszkańcom i przyczyniając się do jego rozwoju. Historia, natomiast ich genezy upatruje w Pomarańczowej Rewolucji, która obrała za swój symbol krasnala malując go na murach jako sprzeciw wobec władzy komunistycznej. Co jest prawdą? Sami sprawdźcie!

Informacje praktyczne:

Poszukiwanie krasnali jest bezpłatne.

2. Punkt widokowy w Kościele Garnizonowym

Skąd podziwiać Wrocław z lotu ptaka? Będąc na Rynku szczególnie warto wdrapać się na szczyt wieży Kościoła Garnizonowego. Na taras widokowy wiedzie ponad 300 schodów pnących się nieustraszenie wąską i krętą klatką, której pokonanie może być wyzwaniem z małymi dziećmi. Warto zadać sobie ten trud! Bo z tej wyniosłej wieży gotyckiego kościoła, która przez wiele lat stanowiła najwyższą budowlę Dolnego Śląska widać „jak na dłoni” labirynt wrocławskich kamieniczek a niekiedy nawet i odległe szczyty Karkonoszy!

Informacje praktyczne:

Wejście płatne (10zł osoba dorosła w 2022w, 5 zł dziecko w wieku 7-18 lat).

Brak możliwości wejścia z wózkiem dziecięcym.

Wieża kościoła garnizonowego wraz z kopułą ma 91 metrów.

Taras widokowy znajduje się na wysokości 75 metrów.

Wieża widokowa czynna od kwietnia do października codziennie od 10:00 do 19:00 (w niedziele od 11:00).

Tą samą wąską klatką zarówno wchodzi się na wieżę jak i z niej schodzi – momentami to bardzo kłopotliwe gdy trzeba się mijać z innymi ludźmi.

3. Punkt widokowy Mostek Pokutnic

Łącząca dwie wieże Kościoła św. Marii i Magdaleny kładka „zawieszona” na wysokości 45m została owiana licznymi legendami, których część poznacie wdrapując się po krętych, metalowych schodach na górę. Część postaci z tych opowieści również poznacie! Bo na poręczy kładki „przysiadła” Tekla – młoda wrocławianka, która w czasach swej młodości wiodła lekkomyślne życie, spędzając czas głownie na strojeniu się, zabawach i uciechach z chłopcami. Potwornie irytowało to ojca, który pewnego razu przeklął ją a mroczne siły porwały ją umieszczając na mostku między wieżami kościoła który odtąd miała nieustannie zamiatać. Towarzyszy jej Martynka przysłana do pomocy umęczonej Martynce, która wstawiwszy się za udręczoną dziewczyną u czarodzieja Michała pomogła zdjąć z dziewczyny klątwę i opuścić jej mostek. Od tej pory mostek stanowił dla młodych kobiet ostrzeżenie przed niefrasobliwym życiem… Z resztą jęki tych, które nie posłuchały ostrzeżenia niosą się echem w wieży po dziś dzień. A co widać ze szczytu? Eleganckie fasady wrocławskich kamienic i zachwycającą panoramę miasta.

Informacje praktyczne:

Wejście płatne (8zł osoba dorosła w 2022r, 5zł dziecko w wieku 5-13 lat)

Kasa biletowa znajduje się po lewej stronie głównego wejścia do katedry.

Brak możliwości wejścia z wózkiem dziecięcym.

Punkt widokowy czynny codziennie, przez cały rok.

4. Wyspa Bielarska – place zabaw i plaża Łąbędzia

Królestwo dzieci! Dlaczego? Bo na terenie tej wyspy mieszczą się aż trzy place zabaw, które z rozkoszą gospodarują dziecięcą energię. Są tu pirackie statki (zarówno małe jak i duże), linaria, giga zjeżdżalnie, piaskownice, huśtawki i mnóstwo przestrzeni na beztroskie hasanie. Do tego, we wschodniej części wyspy mieści się malutka plaża, do której licznie przypływają kaczki i łąbędzie. Podpowiemy, że i pewna Krasnalica się tu znajdzie! Dostać się można na nią Żabią Kładką i powędrować dalej przez kolejne wrocławskie wyspy.

Informacje praktyczne:

Wstęp na wyspę bezpłatny.

5. Wyspa Daliowa

Malutka wysepka z jednym wejściem będącym równocześnie wyjściem a jednak łatwo ją rozpoznać z daleka! A to za sprawą charakterystycznej rzeźby pt. Nawa. Została ona zbudowana z 35 lustrzanych łuków, które tworzą swego rodzaju przejście, łączące rzekę i miasto, technologię i naturę. Konstrukcja nieustannie się przeobraża, zmienia wraz ze zmieniającymi się kolorami otoczenia – można w niej dostrzec swoje różne oblicza, niczym w krzywym zwierciadle!

Informacje praktyczne:

Wstęp bezpłatny.

6. Hydropolis

Wrocławskie centrum wiedzy o wodzie. Naszpikowane multimediami, grami, interaktywnymi elementami i ciekawostkami ze świata wody miejsce, gdzie nie można się nudzić. Zejdziemy tutaj w historycznym batyskafie w najgłębsze zakątki oceanów, oczyścimy rafę koralową i przejdziemy przez najdłuższą drukarkę wodną w Europie. Co więcej? O tym w osobnym wpisie!

Informacje praktyczne:

W okolicy Hydropolis trudno o smaczne jedzenie – warto wziąć prowiant ze sobą.

Na terenie Hydropolis jest bezpłatna szatnia, kawiarenka oraz toalety (przed wejściem na ekspozycję!)

Wejście jest płatne.

Bilety najlepiej kupić online na daną godzinę (chcąc odwiedzić też ZOO opłaca się kupić bilet łączony).

7. ZOO i Afrykarium

Naj, naj, naj ogród zoologiczny w Polsce! Największy, najstarszy i najbardziej popularny. Stanowi dom na ponad 1100 gatunków zwierząt – znajdziecie tutaj wielbłądy, żyrafy, słonie, manaty, całe bogactwo gadów, płazów, motyli, kotiki, foki, pingwiny i wiele więcej! Natomiast w budynku Afrykarium odtworzono ekosystemy różnych mórz czyniąc je w momencie otwarcia unikatem na skalę kraju. Zwiedzając tę krainę pełną wody, gorąca i niesamowitych zwierząt przemierzamy dżunglę nad rzeką Kongo, schodzimy w podwodne głębiny Morza Czerwonego czy przyglądamy się Wybrzeżowi Kości Słoniowej. Do tego park linowy, odrarium, mini zoo i przepis na cały dzień gotowy!

Informacje praktyczne:

Wejście do ZOO jest biletowane.

Najlepiej zaopatrzyć się w bilet online lub automatach biletowych przed wejściem.

Bilet do ZOO obejmuje również Afrykarium.

Do ZOO nie można wchodzić z psem, ani innymi zwierzętami, hulajnogami, rowerami.

8. Wodny plac zabaw przy Żabiej Ścieżce i Promenada Oławska

Wodny, naturalny, dziki, drewniany plac zabaw, w którym każdy może przemienić się w inżyniera tworząc system wodnych korytarzy, tuneli i przyglądać się jak akcja rodzi reakcję! Kręć śrubą Archimedesa, buduj system śluz i wpraw w ruch wodne koło. A to w otoczeniu malownicznej promenady Oławskiej – wygodnej, spacerowej ścieżki ciągnącej się wzdłuż Oławy.

Informacje praktyczne:

Przy placu zabaw znajdują się toalety, ławeczki i stoliki.

Latem warto wziąć dzieciom ciuchy na przebranie bo łatwo tutaj się zmoczyć.

Przy pomostach wzdłuż promenady mieszczą się „Kaczkomaty”, z których można pobrać karmę dla kaczek pływających w Oławie.

Wizytę na placu można połączyć ze zwiedzaniem Hydropolis – to tuż obok!

9. Park na Niskich Łąkach

Spacerując wspomnianą wyżej promenadą Oławską docieramy do kolejnego zakątka – Parku na Niskich Łąkach. To wręcz idylliczny obszar, zielonych, bujnych łąk, pełen wierzb i atrakcji na świeżym powietrzu dla dużych i małych. Znajdziemy tutaj tor do gry w bule, siłownię zewnętrzną, leżaki w cieniu drzew oraz naturalny, drewniany plac zabaw. A na nim cała mnogość łąkowych stworzeń – mrówki i pszczoły czekają na wspólną przejażdżkę!

Informacje praktyczne:

W parku brak toalet.

Rewitalizacja parku została zrealizowana dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego miasta Wrocław.

10. Hala Stulecia, pergola i Ogród Japoński

Klasyczny można by rzec teren spacerowy Wrocławian i turystów. To kompleks wpisany na Listę UNESCO, w skład którego wchodzi majestatyczna Hala Stulecia z mieszczącym się wewnątrz Visitor Center, pergola latem kusząca chłodnym cieniem a jesienią mieniąca się czerwonymi barwami oraz Ogród Japoński. Więcej o tym miejscu znajduje się w osobnym wpisie.

Informacje praktyczne:

W celu odwiedzin Visitor Center należy wcześniej sprawdzić kalendarz dostępności Hali.

Wejście na teren kompleksu jest bezpłatne (opłatę należy uiścić za wejście do Vistor Center czy Ogrodu Japońskiego).

Przed Halą Stulecia mieszczą się fontanny multimedialne wygrywające o określonych w harmonogramie godzinach muzykę.

11. Skwer Skaczącej Gwiazdy

Niewielki ale dający dzieciakom niesamowicie dużo frajdy miejski skwer w pobliżu starego miasta. Barwny, atrakcyjny i urozmaicony plac zabaw, gdzie znajduje się pokaźne linarium w formie kuli, tunele, pagórki, krzywe zwierciadła, huśtawki oraz „domki” z różnymi atrakcjami. Do tego coś rzadko spotykanego – czyli miejsce do gier podwórkowych znanych rodzicom z ich dzieciństwa! Jesienią warto uważać na głowy bo roi się tutaj od kasztanów!

Informacje praktyczne:

Przy placu zabaw brak toalety.

12. Ostrów Tumski i most Tumski

To tutaj, chwilę po zmierzchu przechadza się Latarnik rozświetlając blaskiem uliczne latarnie. To tutaj widzie słynny Most Tumski, który dosłownie uginał się niegdyś od kłódek zakładanych przez zakochanych jako symbol ich nierozerwalnej miłości! To tutaj znajduje się najstarsza, zabytkowa część miasta pełna wyniosłych kościelnych wież i bujnej roślinności Ogrodu Botanicznego. Warto wybrać się tutaj na niespieszny spacer – zwłaszcza wieczorową porą!

Informacje praktyczne:

W sezonie turystycznym jest tutaj bardzo tłoczno!

W wieży Katedry pw. Jana Chrzciciela mieści się punkt widokowy (płatny).

13. Park Staromiejski

Prócz tego, że w cieniu drzew można znaleźć niejednego krasnala znajduje się tutaj barwna retro karuzela zabierająca za drobną opłatą wszystkich chętnych w przejażdżkę na zdobnych kucykach i na wygodnych kanapach. Tuż obok mieści się też plac zabaw a na przeciwległym końcu parku znajdziecie Teatr Lalek – może skusi Was jakiś spektakl?

Informacje praktyczne:

Karuzela działa w sezonie letnim.

Jedna przejażdżka kosztuje 3zł od osoby (w sezonie 2022).

W parku brak toalet.

14. Kolejkowo

Nietuzinkowa, największa w Polsce makieta kolejowa, której powierzchnia obejmuje ponad 900 m2 ! Przedstawia życie mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska oraz najważniejsze atrakcje turystyczne regionu – prócz wrocławskiego rynku można obejrzeć tu także Karkonosze, Śnieżkę, zobaczyć statki płynące po Odrze i doświadczyć burzy w pogrążonym nocą miasteczku. Szczegóły i szerszy opis znajduje się w osobnym wpisie.

Informacje praktyczne:

Wejście do Kolejkowa jest płatne.

Wystawa czynna jest 365 dni w roku.

Zwiedzanie Kolejkowa warto połączyć z wyjazdem na taras widokowy, który mieści się na 49. Piętrze Sky Tower.

Na miejscu w Kolejkowie znajduje się kawiarnia, gdzie można zamówić drobne przekąski i kawę.

Ponadto, wystawa mieści się w galerii handlowej więc bez trudu znajdziecie inne punkty gastronomiczne.

Co więcej zobaczyć we Wrocławiu z dziećmi?

Plac zabaw Konikowo, Plac zabaw Mamutowo, Sky Tower Punkt widokowy, Kolejka Polinka, Muzeum Pana Tadeusza, Ogród Botaniczny ,Muzeum Przyrodnicze Panorama Racławicka, Kolorowe podwórka na Nadodrzu

Jak zaplanować wakacje we Wrocławiu? Plan urlopu!

Jak zaplanować zwiedzanie zaproponowanych przez nas miejsc? Oto nasza propozycja planu zwiedzania Wrocławia:

1 DZIEŃ Rynek i Plac Solny w poszukiwaniu Krasnali, Mostek Pokutnic, Kościół Garnizonowy, Ostrów Tumski i Park Staromiejski

2 DZIEŃ ZOO i Afrykarium, Hala Stulecia, Pergola i Ogród Japoński

3 DZIEŃ Hydropolis, wodny plac zabaw przy Żabiej Ścieżce, Park na Niskich Łąkach, Kolejka Polinka

4 DZIEŃ Skwer Skaczącej Gwiazdy, Wyspa Bielarska, Wyspa Daliowa

5 DZIEŃ Kolejkowo Punkt widokowy Sky Tower

 

INFORMACJE