Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej w Krakowie z dziećmi

Park edukacji globalnej w Krakowie, gdzie zajrzycie pod strzechy domostw z różnych zakątków świata.

Wioski Świata w Krakowie

Czy można zabrać dziecko w podróż dookoła świata nie wyjechawszy z Krakowa? Bez problemu! Wystarczy udać się do Wiosek Świata – czyli Parku Edukacji Globalnej gdzie na odkrycie czekają najdalsze zakątki naszego globu. Mongolska jurta, peruwiańska chata, indiańskie tipii, iglo z Antarktydy czy papuaski dom na palach to barwny kolaż prezentujący różne warunki życia codziennego mieszkańców odległych krajów.

Co zobaczymy w Wioskach Świata?

Każde z domostw jest wyposażone w charakterystyczne przedmioty, instrumenty czy dziecięce zabawki przywiezione wprost z danego kraju, dzięki czemu z łatwością można przenieść się o tysiące kilometrów w ciągu kilku minut. Tutaj zagracie na afrykańskim djembe, usiądziecie wokół paleniska, wydoicie jaka, przymierzycie indiańskie pióropusze czy pobawicie się drucianymi samochodami jakimi bawią się afrykańskie maluchy. Całość tego małego-wielkiego świata mieści się na wielkiej makiecie kuli ziemskiej prezentującej poszczególne kontynenty.

Warto zabrać tu dzieci!

To wszystko po to, by nie tylko ciekawie spędzić czas. Ale przede wszystkim po to by edukować. I to nie tylko w najbardziej podstawowym tego słowa znaczeniu – ale przede wszystkim by uwrażliwić na problemy z jakimi muszą zmagać się mieszkańcy prezentowanych regionów. To miejsce jest szczególną lekcją empatii zarówno dla małych jak i dużych odwiedzających, pozwalającą z jednej strony docenić nasze europejskie, wygodne życie a z drugiej świadomie patrzeć na swoje wybory (np. te konsumenckie). Także jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego afrykańskie chatki pozbawione są kątów a wchodząc do mongolskiej jurty nie wolno nadepnąć na jej próg – skierujcie swoje kroki na Dębniki i odwiedźcie Wioski Świata!

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Bezpośrednio pod Wioskami Świata mieści się spory bezpłatny parking dla gości.
  • Wejście na teren Wiosek jest biletowane. W roku 2023 za rodzinny bilet (2+2) odpłatność wynosiła 40zł.
  • Przed wejściem na teren Wiosek, bezpośrednio przy kasach, znajduje się bezpłatna toaleta.
  • Wioski można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, który przekazuje całą masę intrygujących ciekawostek!
  • Nieopodal znajduje się bardzo przyjemny Park Dębnicki z ciekawym placem zabaw!
  • Na terenie parku znajduje się sklep misyjny, w którym można zakupić oryginale i unikatowe rękodzieło wprost z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Dochód z jego działalności jak i z biletów wejściowych przekazywany jest na działalność misyjną Stowarzyszenia Salezjanów, prowadzących Wioski Świata.
  • Na terenie Wiosek jest zakaz poruszania się hulajnogami czy rowerami oraz wprowadzania zwierząt. Wózek dziecięcy natomiast poradzi sobie na całym terenie, który jest dość spory. Wyzwaniem jedynie może być krótkie podejście do peruwiańskiej chaty oraz na wzgórze z krzyżem.