Lubelskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Ścieżka „Żółwik” w Poleskim Parku Narodowym

Najkrótsza ścieżka, pełna gier, zabawek i ciekawostek. 


Ścieżka Żółwik – idealna dla dzieci!

To najkrótsza ścieżka przyrodnicza jaka znajduje się w Poleskim Parku Narodowym. Swój początek bierze przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Zaułczu i prowadzi przez różnorodne punkty, gdzie dzieciaki mają możliwość poznać unikatowego mieszkańca polesia – żółwia błotnego.

Co znajdziemy na trasie?

A to za sprawą tablic informacyjnych, makiet „żółwia-giganta” czy prawdziwych osobników mieszkających w oczku wodnym. W tym miejscu dochodzą do zdrowia żółwie przebywające pod opieką Ośrodka Rehabilitacyjnego zanim opuszczą bezpieczne, chronione środowisko i wrócą znów na rozległe bagna i torfowiska parku. Bo czy wiecie, że polesie to ostatnie miejsce w Polsce gdzie możemy je zobaczyć w naturze? Warto więc o nie dbać i PPN robi to pięknie!

Bociany w Poleskim Parku Narodowym

Podobnie jak o bociany będące obok żurawia najbardziej charakterystycznym dla tego regionu ptakiem. W wolierze, którą zobaczyć można wędrując ścieżką, do zdrowia i sprawności dochodzą właśnie te ptaki rozciągając malowniczo skrzydła i przecinając ciszę swoim wymownym klekotem. Tutaj zdecydowanie można przyjrzeć im się z bliska!

Co jeszcze tutaj czeka?

Na dzieciaki czekają też makiety dziupli, drewniane gry zdradzające tajniki przyrody, ścieżka bosych stóp, leśne cymbały oraz mini plac zabaw. Spokojnie można tutaj spędzić dłuższą ilość czasu mimo, że ścieżka ma nieco ponad 500m długości – wszak do dyspozycji odwiedzających jest także wiata ogniskowa i polanka idealna na piknik! To jednak nie wszystko! Bowiem nieopodal zaczyna się ścieżka Spławy wiodąca kładkami przez imponujące bagna, podmokłe łąki i jeziora.


INFORMACJE
  • Długość ścieżki: 500m
  • Ścieżka bezpłatna
  • Parking: niewielki, bezpłatny przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Zaułczu (GPS: 51.395593, 23.121955) lub zdecydowanie większe, płatne miejsca postojowe przy kawiarni naprzeciwko ODM (GPS: 51.396592, 23.122600)
  • Ścieżka przejezdna wózkiem dziecięcym.