Lubelskie, Polska, Wycieczki z dziećmi

Ścieżka „Spławy” w Poleskim Parku Narodowym

Najdłuższa, wiodąca w większości kładkami ścieżka przez torfowiska.


Ścieżka Spławy z dziećmi

Najbardziej „układkowiona” ścieżka w Poleskim Parku Narodowym. Podobnie jak Ścieżka Żółwik, swój początek bierze w Starym Zaułczu, przy Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym i początkowo wiedzie poboczem drogi by po chwili odbić w prawo, wzdłuż ogródków działkowych. Już po kilku krokach można z łatwością się zorientować, że kładek tutaj nie brakuje! Wszak rozciągają się one na długości 4,5km – jedynie początek i koniec to leśna droga.

Opis ścieżki „Spławy”

Ścieżka podąża wzdłuż otwartych łąk przeciskając się wdzięcznie między lasem a otwartą przestrzenią. Następnie kryje się w brzozowym gaju, meandrując malowniczo między białymi pniami drzew, przecinając skrzypowy las, gdzie młode pędy skrzypu wystające z mokradeł przywodzą na myśl Hatifnatów znanych z opowieści o Muminkach. Zaiste osobliwy to widok! Dalej kładki wyprowadzają nas na polanę z wiatą, która stanowi wygodne miejsce piknikowe. Spokojnie można tu odpocząć lub… podążyć dalej szlakiem kładek wprost na pływającą platformę na Jeziorze Łukie – największym na terenie Poleskiego Parku Narodowego.

Grobla dziecica i Jezioro Łukie

Tutaj wśród szumu szuwarów, uważne ucho wysłucha treli wodnego ptactwa a oczy nasycą się krajobrazami. By kontynuować wędrówkę należy cofnąć się kilka kroków, do rozstaju kładek i podążyć w przeciwnym kierunku, z którego przyszliśmy. Bez obaw! Kierunku spaceru pilnuje uroczy żółwik i wskazuje właściwą drogę. Tym razem spacerowiczom przychodzi iść po tzw. „grobli dziedzica” ciągnącej się w dal przez malowniczy ols – czyli bagienny las olszowy, gdzie każde z drzew stanowi swoistą wysepkę oddzieloną wodą od pozostałych. To ostatni kładkowy odcinek ścieżki – dalej już czeka marsz leśną, szeroką drogą wyprowadzającą w miejscu startu. I oto najdłuższy szlak za nami!


INFORMACJE
  • Długość ścieżki: 7,5km
  • Ścieżka płatna – bilety można kupić online lub w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Zaułczu
  • Parking: niewielki, bezpłatny przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Zaułczu (GPS: 51.395593, 23.121955) lub zdecydowanie większe, płatne miejsca postojowe przy kawiarni naprzeciwko ODM (GPS: 51.396592, 23.122600)
  • Ścieżka przejezdna wózkiem dziecięcym choć na trasie jest mało „mijanek” a kładka dość wąska – dlatego mimo wszystko bardziej polecamy nosidło.