Lubelskie, Polska, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi

Ścieżka „Obóz Powstańczy” w Poleskim Parku Narodowym

Najkrótsza ścieżka, pełna gier, zabawek i ciekawostek. 


Ścieżka Obóz Powstańczy

Proponowana ścieżka, to osobliwy szlak, w którym historia Powstańców Styczniowych splata się z przyrodą w nierozerwalnej symbiozie. W miejscowości Lipniak, w której bierze swój początek – znajdował się największy Obóz Powstańców Styczniowych, a z historią ich zmagań można zapoznać się na tablicach informacyjnych rozstawionych wzdłuż ścieżki. Początkowo to szeroka, leśna droga prowadzący do wieży widokowej na skraju łąki „Pociągi”. To malowniczy i rozległy pejzaż, który upodobały sobie również łosie i jelenie – warto więc wytężyć wzrok!

Kładki, kładki i kładki…

Dalej szlak prowadzi po charakterystycznych dla polesia kładkach, z jednej strony dając się przyglądać łąkom, z drugiej wiodąc wzdłuż żeremi bobrowych. To dzięki ich pracy tutejsze tereny mogą utrzymywać mokradłowy charakter i zapewniać schronienie licznemu ptactwu wodnemu! Ponoć są one dość towarzyskie i nic nie robią sobie z obecności turystów – więc szanse na ich spotkanie są spore. Dalej ścieżka zatacza pętlę i wyprowadza na znanej już z początku spaceru leśnej drodze, którą należy kierować się na powrót do parkingu. Warto skorzystać z zadaszonej wiaty i miejsca ogniskowego, które się tutaj znajduje i urządzić mały piknik!


INFORMACJE
  • Długość ścieżki: 4km
  • Ścieżka płatna – bilety można kupić online, w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Zaułczu lub Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie.
  • Parking: bezpłatny we wsi Lipniak (GPS: 51.466071, 23.154795)
  • Fragment ścieżki wiodący kładkami, nie jest przejezdny wózkiem dziecięcym.