Lubelskie, Polska, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Ścieżka „Perehod” w Poleskim Parku Narodowym

Ścieżka ornitologiczna wiodąca wzdłuż Stawów Pieszowolskich.


Ścieżka Perehod z dziećmi

Coś dla miłośników lornetek, maskującej odzieży w zielono-brązowych barwach i wodnego ptactwa! Bowiem „Perehod” to ścieżka ornitologiczna, która biegnie z Pieszowoli szeroką, wygodną drogą. Na jej początku znajduje się obszerne miejsce biwakowe z wiatą, miejscem ogniskowym, toaletą oraz terenem do rozbicia namiotów czy zaparkowania kamperem.

Stawy Pieszowolskie

Tutaj nie spotkamy kładek, tak charakterystycznych dla Poleskiego Parku Narodowego. Podąża się głównie groblami wzdłuż lub pomiędzy Stawami Pieszowolskich kryjąc się co rusz w zielonym lesie. Mijając mokradła i rozłożyste wrzosowiska docieramy do pierwszej wieży widokowej na trasie. Rozciąga się z niej rozległy widok na Staw Graniczny otoczony wodną roślinnością i dalszą część wędrówki. Tuż obok znajduje się także schron ornitologiczny, w którym przez malutkie okienka można z lornetką lub aparatem „polować” na widok licznego ptactwa!

Staw Dziki

Kierując swoje kroki dalej, grobla prowadzi wzdłuż stawu po czym skrywa się na moment w leśnym korytarzu. Stamtąd już ledwie kilka kroków do Stawu Dzikiego, nad brzegiem którego wzniesiono kolejną więżę obserwacyjną. To, podobnie jak wszystkie w PPN, solidna, niewysoka, drewniana konstrukcja dobrze zabezpieczona przed przypadkowym wypadnięciem co bardziej rozbrykanej progenitury. Spokojnie można tutaj przysiąść na ławeczce i „łowić” kolejne widoki!

Koniec…

Następnie droga wiedzie pomiędzy kolejnymi stawami – jest co prawda szeroka i bez trudu do pokonania, jednak rosnąca bujnie roślinność na brzegach stawów może być myląca. Nie warto zbaczać z jej biegu! Nim się człowiek obejrzy, a znów wkracza w las i ledwie kilkoma susami dociera na powrót do miejsca biwakowego w Pieszowoli.


INFORMACJE
  • Długość ścieżki: 5km
  • Ścieżka płatna – bilety można kupić online, w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Zaułczu lub Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie.
  • Parking: bezpłatny w miejscowości Pieszowola (GPS: 51.489071, 23.166986)
  • Ścieżka przejezdna wózkiem dziecięcym.