Lubelskie, Polska, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Ścieżka „Czahary” w Poleskim Parku Narodowym

Pełna kładek i wież widokowych ścieżka przez malownicze torfowiska i bagna.


Ścieżka Czahary z dziećmi

W naszym subiektywnym odczuciu, to najciekawsza ścieżka wiodąca przez Poleski Park Narodowy, która „wieżami i kładkami stoi”! Swój bieg rozpoczyna w miejscowości Zastawie, gdzie prócz wiaty ogniskowej, toalety i darmowego parkingu znajduje się wieża obserwacyjna. Jesienią można z niej przyglądać się gromadom żurawi, które na terenie bagna gromadzą się na tzw. noclegowiskach! Wiecie, że potrafi się tam wówczas spotkać niemal 3000 osobników równocześnie?! Fani ornitologii, zdecydowanie to coś dla Was!

Opis ścieżki Czahary

Początkowo ścieżka wiedzie szeroką, szutrową drogą, która nie jest wyłączona z ruchu samochodowego – jest to jednak krótki fragment, po czym docieramy do „sedna sprawy”, czyli kładek! Tutaj też znajduje się drugi parking dla osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z małymi dziećmi. Wszystko po to, by umożliwić komfortowe przejście najciekawszego fragmentu ścieżki wiodącej do kolejnej wieży widokowej. W tym miejscu widać przebieg większości dalszej drogi, po kładkach, która jak dłuuuugi drewniany wąż snuje się przez otwarte tereny Bagna Bubniów.

 

Kładki przez ścieżkę Czahary

Wędrując można mieć wrażenie, że trafiło się do odmiennego świata! Malownicze, pojedyncze kępki traw, niczym zielone wysepki na oceanie stworzonym przez torfowisko tworzą niecodzienny klimat. Na skraju kładek znajduje się kolejna wieża obserwacyjna, z której można po raz ostatni w trakcie spaceru „rzucić okiem” na malownicze tereny. Dalej bowiem kładki zamieniają się w leśną, szeroką drogę. Spokojnym marszem, w cieniu sosen przywodzących na myśl nadmorski klimat kontynuuje się spacer na powrót do parkingu kończąc przygodę z Bagnem Bubniów.


INFORMACJE
  • Długość ścieżki: 6,5km
  • Ścieżka bezpłatna.
  • Parking: bezpłatny w miejscowości Zastawie (GPS: 51.375762, 23.251712) oraz tuż przy wejściu na kładki (GPS: 51.377371, 23.272888), dedykowany rodzinom z małymi dziećmi i osobom z niepełnosprawnościami.
  • Ścieżka przejezdna wózkiem dziecięcym.