Lubelskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Ścieżka „Dąb Dominik” w Poleskim Parku Narodowym

Leśna ścieżka wiodąca nad brzeg Jeziora Moszne.


Ścieżka Dąb Dominik – gdzie zaparkować?

To szlak o dwóch wariantach do wyboru – krótszym, wiodącym od Kolonii Łomnica do Jeziora Moszne lub dłuższym o 1km, który na wysokości jeziora odbija do wsi Jamniki. Stamtąd jednak należy wrócić poboczem asfaltowej drogi do parkingu. Niezależnie jednak od wyboru wersji wycieczki, swój bieg zaczyna w Kolonii Łomnica, gdzie prócz wygodnego parkingu znajduje się także wiata turystyczna, miejsce ogniskowe i toalety.

Jak wygląda ścieżka Dąb Dominik?

Dalej ścieżka ginie w bajkowym grądzie, od wejścia kusząc bujnym kwieciem rozciągniętym w poszyciu. To malownicza, leśna, szeroka droga, która prowadzi w odwiedziny do sędziwego dębu któremu imię zostało nadane na cześć prof. dra. hab. Dominika Fijałkowskiego. Dzięki jego staraniom i licznym sprzeciwom udało się ochronić przed przemysłową melioracją tereny, wchodzące dziś w skład Poleskiego Parku Narodowego.

Kładki na ścieżce Dąb Dominik? Są! Jezioro Moszne.

Mijając tę drzewną osobliwość, wchodzimy na kładki, które lekkimi łukami snują pośród kwiecia, drzew i listowia. Następnie docieramy do wiat piknikowych leżących bezpośrednio przy wejściu na spleję – charakterystyczny dla Jeziora Moszne kożuch roślinności spośród którego wyrastają owadożerne rosiczki, czerwone owoce żurawiny błotnej czy barwne storczyki.  Niech Was nie zwiedzie miękkość tego terenu. Wystarczy zanurzyć kij by przekonać się, że pod warstwą mchu naprawdę skrywa się jezioro! Jego całokształt można obejrzeć wychodząc na pływający pomost.

Wracając…

Chcąc podążać dalej należy wrócić po kładkach do wiat. Tutaj (jak wszędzie) kierunków i nawigacji pilnuje żółwik umieszczony na tablicach informacyjnych więc można podjąć ostateczną decyzję, który wariant szlaku wybieracie. My podążaliśmy krótszą wersją dlatego obierając odpowiedni kierunek ruszyliśmy szeroką, leśną aleją na powrót do samochodu.


INFORMACJE
  • Długość ścieżki: 2,5-3,5km
  • Ścieżka płatna – bilety można kupić online, w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Zaułczu lub w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie
  • Parking: Kolonia Łomnica (GPS: 51.445102, 23.122050)
  • Ścieżka przejezdna wózkiem dziecięcym (na krótszym wariancie od Kolonii Łomnica do Jeziora Moszne).