Beskid Wyspowy, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Góra Paproć w Beskidzie Wyspowym

Widokowy szczyt Beskidu Wyspowego, do którego można dojechać samochodem.


Góra Paproć – parking

Szczyt dostępny dla każdego – dosłownie. Piechura, rowerzysty, seniora, niemowlaka, tych co wędrować lubią i tych co nie za bardzo, ale na piękne widoki chętni są patrzeć. To oferta Beskidu Wyspowego, a konkretniej mówiąc szczytu o wdzięcznej nazwie Paproć (inaczej nazywany Koszarską Górą lub Rysią Górą), na który można wjechać samochodem. Dość obszerny parking znajduje się na tuż przy kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Beskidów i wzniesionym tuż obok Krzyżu Milenijnym (GPS: 49.731456, 20.354164).

Ścieżka przyrodnicza na Górze Paproć

Już z tego miejsca rozciągają się imponujące widoki jednak warto podążyć szlakiem za oznaczeniami ścieżki przyrodniczej, by po kilku minutach spaceru łagodnym płaskowyżem wyjść na polanę. Tutaj przysiadając na ławeczce można podziwiać całą krasę Beskidu Wyspowego, gdyż rozciągająca się stąd panorama obejmuje Kostrzę, Pasierbiecką Górę, Pasmo Łososińskie, Ostrą, Cichoń, Mogielicę, Łopień, Ćwilin, Przełęcz Gruszowiec, Gorc, Lubań i Śnieżnicę a także położone w dolinach wsie. Szczęśliwcy, którzy trafią na dobrą pogodę mogą też uraczyć się widokiem Tatrzańskich szczytów!

Powrót do domu

Dalej ścieżka prowadzi wygodną, leśną drogą przez kolejne 9 przystanków zataczając około 1,5km pętlę przez wartościowe przyrodniczo stacje wyprowadzając na polany i opowiadając o leśnym ekosystemie. Przez dogodny dojazd, Paproć może być celem samym w sobie – czy to jako cel samochodowej wycieczki czy wędrówki ale też miłym dodatkiem na zakończenie górskiego dnia. Wszystko zależy od chęci, potrzeb i możliwości! A może wschód słońca? Kto wie!


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Na szczycie znajdują się ławostoły z pięknym widokiem.
  • Droga wiodąca na Paproć jest bardzo stroma, kręta i wąska – zimą konieczne łańcuchy!