Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Rezerwat przyrody Kajasówka – parking i szlak.

Ciekawa ścieżka edukacyjna wiodąca przez zręb tektoniczny z widokami na Babią Górę i Tatry.


Rezerwat Kajasówka – parking

Jura Krakowsko-Częstochowska nie przestaje nas zadziwiać – z każdej wycieczki wracamy z solennym postanowieniem kolejnej w tych okolicach. Tak było też Rezerwatem Kajasówka leżącym w Rudniańskim Parku Krajobrazowym – niepozornym, mijanym wielokrotnie wzniesieniem, przez który biegnie ok. 5km ścieżka edukacyjna. Swój początek bierze na leśnym, bezpłatnym parkingu i prowadzi początkowo szutrową drogą pośród wyniosłych sosen. Następnie oznaczenia ścieżki kierują nas w prawo, przechodząc między domostwami by łagodnie wspiąć się na wzgórze zrębu – my jednak odnajdujemy wyraźnie wydeptaną w lesie ścieżynkę i nie schodząc do wsi kierujemy się prosto pod górę. Naprawdę ostro pod górę! Ale to ledwie kilka „zipnięć” i już jesteśmy na szczycie. Stajemy na zrębie tektonicznym, którego ochrona była przyczynkiem do utworzenia rezerwatu ze ścieżką edukacyjną i podążamy między ubogimi jeszcze, wczesnowiosennymi drzewami. O ubogość nie można jednak posądzać jednak ściółki! Tutaj wiosną znajdziecie zawilce gajowe, żółcie, przylaszczki, szczawik zajęczy i pracowicie krzątające się mrówki w licznych mrowiskach!

Ścieżka edukacyjna

Podążając ścieżką przez grzbiet wzniesienia docieramy do jej najpiękniejszego fragmentu biegnącego często odsłoniętym garbem z widokami na Beskid Żywiecki, Wyspowy i najbliższą okolicę. Wprawne oczy wypatrzą też Tatry i Babią Górę dumnie wznoszącą się nad lekkimi pagórkami okolicy. Na wędrowców czekają tutaj tablice edukacyjne, małe ławeczki i murawy, na których można wygodnie rozłożyć koc. Należy jedynie być uważnym, gdyż pozornie łagodne zbocza kończą się bardzo stromymi uskokami!

Bustryk i Jaskinia Przegińska

Dalej docieramy na najwyższy punkt ścieżki – na Bustryk, po czym łagodnie schodzimy widokowymi polankami mijając odbicie niebieskiego szlaku do Jaskini Przegińskiej. Prowadzi do niej wąska, stroma i dość niebezpieczna ścieżynka więc wędrując z naszym 2,5 latkiem nie dotarliśmy do jej końca. Od tego momentu szlak zmienia całkowicie swój charakter i docierając na dół zrębu wiedzie szeroką, wygodną, leśną aleją, która w końcowej części zmienia się w znaną nam z początku wycieczki szutrową drogę doprowadzając na powrót do parkingu. Takie spacery tylko zaostrzają w nas apetyt na jeszcze. A że Jura ma takich zakamarków sporo do zaoferowania… to czeka nas niejedna wycieczka!


INFORMACJE

WSKAZÓWKI
  • Z Kajasówki w ramach dalszego spaceru można podążyć czerwonym szlakiem do Rezerwatu Zimny Dół.
  • Rozbrykane dzieciaki dobrze mieć „na oku” podczas spaceru południową częścią ścieżki – uskoki skalne są naprawdę spore.
  • To miejsce zaciszne i mało znane więc idealne na spacer bez tłumów.
  • Idąc ścieżką możecie obserwować charakterystyczne dla tego terenu murawy kserotermiczne – specjalną roślinność, która upodobała sobie nasłonecznione zbocza na suchym podłożu wapiennym.
  • Północna część szlaku nadaje się na spacer z wózkiem.