Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Plaża Bagry i Park Bagry Wielkie – czyli plażowanie!

Miejska plaża ze strzeżonym kąpieliskiem w zielonej enklawie Krakowa!


Zalew Bagry

Dwa wakacyjne miesiące zazwyczaj kończą się w mgnieniu oka. I zostaje człowiekowi tylko garść fotografii z letnich wojaży i szum morza zaklęty w pamiątkowych muszlach… A gdyby tak odnaleźć w Krakowie cząstkę tego wakacyjnego klimatu, rozłożyć koc, założyć strój kąpielowy i pływać w kolorach zachodzącego słońca? Taką możliwość oferują krakowskie Bagry – to zbiornik wodny położony na terenie Płaszowa powstały na terenach dawnych wyrobisk, skąd w czasie wojny czerpano materiał do rozbudowy kolei. Pozostałością po przeszłości tego miejsca są osadzone na dnie koparki i sprzęt budowlany, które zalała woda po zakończeniu działalności wydobywczej.

Gdzie nad wodę w Krakowie? Plaża Bagry przy ul. Koziej.

Dziś teren ten służy starszym i młodszym mieszkańcom Krakowa w zasadzie przez cały rok – choć latem jest tutaj zdecydowanie najbardziej tłumnie. A to za sprawą kaskadowej plaży, która łagodnym, piaskowym zejściem zachęca do korzystania z wodnych kąpieli. Latem funkcjonuje tutaj strzeżone, bezpłatne kąpielisko, w którym czystość wody regularnie kontrolowana jest przez Sanepid co pozwala na bezpieczne poszukiwanie ochłody w gorące dni. Plaże ograniczają dwa pomosty, z czego na jeden bezpiecznie zjedziecie pochylnią wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim. Do odpoczywających gości Bagrów chętnie podpływają łakome kaczki, łabędzie i perkozy żądne okruszków – czym bezpiecznie je karmić dowiecie się z tabliczki informacyjnej umieszczonej przy alejce. Jednak wspomniana kaskadowa, piaszczysta plaża to nie wszystko!

Park Miejski Bagry Wielkie

Tuż obok plaży kaskadowej mieści się Park Miejski Bagry Wielkie – czyli niedawno zrewitalizowana, zielona enklawa Płaszowa pełna hamaków, „bocianich gniazd” do powolnego bujania i ścieżką okrążającą północną część zalewu ścieżką sunącą wśród szuwarów i drzew. Na dzieciaków czekają dwa place zabaw z klasycznymi zabawkami: zjeżdżalniami, huśtawkami czy… sporych rozmiarów statkiem, który zabierze wszystkich śmiałków na daleką, morską wyprawę w poszukiwaniu nieodkrytych lądów!

Plaża na Bagrach przy ul. Bagrowej

Na terenie zalewu funkcjonują także przystanie wodne, klub żeglarski, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz druga, pomniejsza plaża usytuowana przy ul. Bagrowej. Tam znajdziecie betonowe murki do siedzenia i drewniane leżaki – w sam raz na letnie popołudnie w promieniach słońca. Ten pejzaż uzupełnia okalający plażę teren zielony, gdzie w cieniu drzew można rozłożyć swój koc lub spacerem przejść się do tężni solankowej. To pokaźnych rozmiarów budowla, która przenosi spacerowiczów w nadmorski klimat rozpryskując aromatyczną bryzę dookoła. To dobre miejsce na piknik! No i plażowanie oczywiście!

 

 


INFORMACJE

 
WSKAZÓWKI
  • Samochód zaparkować można na bezpłatnym parkingu przy ul. Koziej (GPS: 50.034283, 19.995508) lub ul. Bagrowej (GPS: 50.030485, 20.000094)
  • Korzystając z komunikacji miejskiej należy wysiąść z autobusu na przystanku „Bagry”, który mieści się wspomnianym wyżej parkingu przy ul. Koziej.
  • Bagry warto odwiedzić nie tylko latem (wówczas jest tutaj bardzo tłoczno!) ale także wiosną i jesienią.
  • Z plaży roztacza się piękny widok na zachód słońca!
  • Przy obu plażach znajdują się toalety oraz kabiny do przebierania się
  • Przy plaży działa mała knajpka a latem na parkingu można spotkać foodtrucki.