Polska, Śląskie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Palmiarnia w Gliwicach – czy warto odwiedzić?

Tropikalne rośliny i zwierzęta pośród śląskiego miasta przemysłowego.

Oaza…

Oaza zieleni w sercu śląskiego miasta przemysłowego, pośród której można złapać nieco oddechu przez cały rok – nawet wtedy gdy na zewnątrz szaruga, pośniegowe błoto czy przedwiosenne, wyjałowione krajobrazy. Mowa o Palmiarni Gliwickiej ulokowanej na terenie Parku im. Fryderka Chopina łączącej roślinność z egzotycznymi zwierzakami. Brzmi nieźle!

O historii słów kilka…

I takie też jest. Już z zewnątrz budynek palmiarni robi wrażenie bo obejmuje powierzchnię blisko 2000m2 – to prawie tyle co przeciętna galeria handlowa! Początki jej budowy sięgają końca XIX wieku, gdy pierwsze pomieszczenia zostały udostępnione zwiedzającym a czas rozkwitu przypada na lata 20. i 30. gdy pod okiem dyrektora ogrodów miejskich w Gliwicach R. Riedla budynek stał się palmiarnią z prawdziwego zdarzenia.

Palmiarnia w Gliwicach z dzieckiem

W Palmiarni wędrujemy przez urokliwe mosteczki zatopione wręcz w bujnej zieleni, krążymy wśród palmowych liści podążając drewnianym pomostem czy przysiadamy pod kwitnącą pergolą. Dzieci mogą zostać tutaj prawdziwym odkrywcą przemierzając kolejne pawilony i przybijając pieczątki na specjalnej karcie otrzymywanej przy wejściu.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie?

Budynek palmiarni został podzielony na pięć głównych pawilonów: prezentujący rośliny użytkowe takie jak wanilia, pieprz czy pomarańcze, rośliny tropikalne, pawilon historyczny ze 120-letnimi palmami, pełen sukulentów i najróżniejszych kaktusów i ulokowany na samym końcu akwarium. Tutaj na ścianach ulokowanych jest kilka pokaźnych rozmiarów akwariów – w tym największy z ekosystemem Amazońskiej rzeki gdzie pływa niemal 3 metrowy okaz arapaimy (jedna z największych ryb słodkowodnych). Robią wrażenie! Pod akwariami mieszczą się ławeczki, na których dzieci mogą stanąć by przyjrzeć się z bliska zawartości akwariów i poznać szczegóły na ich temat pojawiąjące się na ekranach.  Do tego dodać należy kanarki, papugi, gady, żółwie i owady które kryją się w zakamarkach pozostałych pawilonów i dopełniają poczucie egzotyki. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie ok. godziny.

Bilety, parking i godziny otwarcia.

Wejście do palmiarni jest biletowane (w roku 2022 bilet ulgowy to koszt 6zł, normalny 10zł) i możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Przyjeżdżając do parku samochodem, można go zostawić na bezpłatnym parkingu miejskim wzdłuż ul. Sienkiewicza lub w strefie płatnego parkowania zaledwie kilka metrów dalej na tej samej ulicy (rok 2022). Więc warto zwrócić uwagę czy się przekroczyło granicę wymagająca płatności za postój!  Szczegółowy cennik i informacje dotyczące palmiarni znajdują się na stronie internetowej.


INFORMACJE

 

 

WSKAZÓWKI

  • W Palmiarni działa bezpłatna szatnia, toalety oraz kawiarnia na górnym piętrze. Warto zostawić okrycia wierzchnie bo w Palmiarni jest ciepło i wilgotno! Utrzymywana jest temperatura ok. 23 stopnie.
  • Palmiarnia znajduje się na terenie parku gdzie znajduje się plac zabaw oraz zewnętrzna siłownia.
  • Nieopodal znajduje się słynne gliwickie Kolejkowo oraz Funzeum!
  • Jeśli nie możecie osobiście odwiedzić Palmiarni, skorzystajcie z opcji wirtualnego zwiedzania. Możecie też posłuchać podcastów o ciekawostkach tropików.