Polska, Śląskie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach z dzieckiem

…czyli krótka historia o tym jak dawniej pieczono chleb.

Muzeum w dawnym młynie? Tak!

Blisko stuletni młyn wyposażony w nowoczesną, multimedialną ekspozycję? To musiało się udać! Dzięki takiemu przeobrażeniu elektrycznego młyna niegdyś pełnego mąki, dziś można odbyć fascynującą podróż w czasie i poznać od podstaw pracę lokalnych rzemieślników. Muzeum Rzemiosł Dawnych, bo o nim mowa, nie jest duże ale ciekawie zagospodarowane – tu wszystkiego można dotknąć i sprawdzić a historię ukrytą w tych murach przedstawią sami rzemieślnicy, którzy zdradzają sekrety swojej pracy spotykając się zwiedzającymi w szklanym ekranie.

 

Zwiedzanie Muzeum w Żarkach

Ich opowieściom towarzyszy przewodnik, który prowadząc sala po sali, przedstawiając obiekt po obiekcie, wprowadza wszystkich do świata piekarstwa, bednarstwa, kołodziejstwa, szewstwa oraz młynarstwa. Z resztą podczas zwiedzania każdy możne nieco umorusać dłonie białym pyłem próbując ucierać ziarna na kilka różnych sposób! Zwiedzanie kończy się na szklanej antresoli, gdzie przedsiębiorczy Piotr Steinkeller, niegdysiejszy właściciel Żarek, w słuchawce telefonu opowiada o historii handlu na terenie miasta. Wszak worki pełne mąki, wozy pełne beczek i skrzynie pełne bochenków chleba utartym szlakiem opuszczały miasteczko idąc w świat.

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Bezpośrednio pod Muzeum mieści się bezpłatny parking (GPS: 50.628531, 19.373211).
  • Zwiedzanie ekspozycji możliwe jest tylko z przewodnikiem a by wziąć w nim udział należy wykupić bilet wstępu. W 2022 za bilet normalny należało zapłacić 22zł, ulgowy 19zł natomiast bilet rodzinny to koszt 55zł. Dzieci do lat 3 zwiedzają muzeum za darmo. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc! Szczegóły znajdują się na stronie muzeum.