Muzeum Geologiczne PAN w Warszawie z dziećmi
Poznaj świat sprzed miliardów lat!
Muzeum Geologiczne – co skrywa?
Przekraczając próg Muzeum Geologicznego w Warszawie czas się zatrzymuje. A w zasadzie cofa… O bagatela – kilka milionów lat… Wraz z tą podróżą w czasie cofają się i zwiedzający, krocząc po mozaikowej posadzce czy zerkając w szklany sufit. Choć trudno go dostrzec zaraz po wejściu, bo wzrok w pierwszej kolejności przykuwają niebotycznych rozmiarów szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej – mamuta, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego. To „gwiazdy” wystawy, które wraz z Dyziem – dilofozaurem, drapieżnym dinozaurem występującym na ziemi ok. dwustu milionów lat temu – czynią to miejsce niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju.
Miliony lat temu…
Prócz wspomnianych eksponatów można obejrzeć tutaj wręcz niekończący się ciąg szklanych gablot, skrywających całe bogactwo ziemi. Ukazują one niezwykłą różnorodność skał, minerałów, czy skamieniałości – każdy z nich unikatowy, niepowtarzalny i rozbudzający ciekawość. Ściany pokryte rozmaitymi mapami ukazującymi ciekawostki dziejów naszej Ziemi, kamienne schody prowadzące na antresolę również wypełnioną gablotami z eksponatami, model przekroju czynnego wulkanu czy obrotowa kula ziemska pokaźnych rozmiarów prezentująca prądy morskie – to preludium i wstęp do tego, jak wiele ciekawostek skrywała i nadal skrywa ziemia po której codziennie stąpamy.
Muzeum Geologiczne z dziećmi – czy warto?
Nie jest to muzeum do jakiego przywykły dzieci XXI wieku – pełne multimediów, interaktywnych zagadek, intrygujących zadań do wykonania… Gabloty są z lekka przykurzone, ekspozycja statyczna a mimo wszystko biegają tutaj małe nóżki od gabloty do gabloty zadając tysiąc pytań „A dlaczego?”, „Skąd to?”, „Dlaczego?”. Zatem jak widać, głód wiedzy w małych ludziach jest siłą nad siły! Karmmy go!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Przyjeżdżając samochodem, można go zaparkować na bezpłatnych miejscach parkingowych wzdłuż ul. Wiśniowej (GPS:52.210168, 21.013388).
- Wejście darmowe, godziny otwarcia tutaj. Do dyspozycji zwiedzających bezpłatna szatnia na odzież wierzchnią.
- Nieopodal muzeum znajdują się Pola Mokotowskie – a na nich place zabaw, alejki spacerowe i szum drzew.