Beskid Wyspowy, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi

Kutrzyca i Jasień – czyli Beskid Wyspowy w pełnej krasie.

Wyjątkowo widokowa pętla przez dwa szczyty Beskidu Wyspowego.


Zaskoczenie roku 2020 – czyli szlak na Kutrzycę z dziećmi. Gdzie zaparkować?

Cóż za zaskoczenie czekało nas na obranym szlaku wiodącym przez Kutrzycę i Jasień! Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Beskid Wyspowy to nie tylko Mogielica. Tą wyprawą solidnie zaostrzyliśmy sobie apetyt na dalszą eksplorację tych terenów. Tymczasem dojechaliśmy do Półrzeczek zostawiając samochód na poszerzeniu drogi (GPS: 49.6418644, 20.2123508), tuż przed szlabanem blokującym dalszy wjazd. Przekraczając zmrożoną Łososinę kierujemy się szeroką, wyłożoną płytami drogą za oznaczeniami szlaku rowerowego, który łagodnymi zakosami, delikatnym nachyleniem prowadzi nas sukcesywnie pod górę dając obietnicę przyjemnego dreptania w zimowym słońcu. Po ok. 1.5km marszu, szlak biegnie dalej a my decydujemy się odbić w leśną ścieżkę (nie jest ona oznaczona na mapie, choć w terenie co jakiś czas znajdowaliśmy wiodący nią czarny szlak) – po raz kolejny sprawdza się nam nawigacja dostępna w aplikacji mapy.cz dająca nam pewność obranej ścieżki. Na tym odcinku czeka nas największe przewyższenie – chwila ostrego podejścia kilkoma zakrętami, dwie niezwykle widokowe małe polanki i docieramy na powrót do szlaku. Tym razem podążamy za żółtymi oznaczeniami, które grzbietem wiodą wprost na Kutrzycę. Trzeba przyznać, że to jedno z bardziej widokowych podejść w Beskidzie Wyspowym gdyż rozległe panoramy towarzyszą nam w zasadzie od odbicia z rowerowego szlaku – cieszy nas to niezmiernie bo pogoda dopisała.

„Wisienka na torcie”

„Wisienką na widokowym torcie” natomiast pozostaje ciągle Kutrzyca. Z jednej strony podcięta stromym urwiskiem, z drugiej oferuje bajkowe widoki na Mogielicę, Ostrą, Modyń, Wysoki Wierch, Gorce, Pieniny i Tatry. Strudzeni wędrowcy mogą tam przysiąść na ławeczce czy rozłożyć koc na rozległej polanie wprost stworzonej do dziecięcych harców! Po krótkim odpoczynku i tarzaniu się w śniegu ruszamy w dalszą drogę na szczyt Jasienia – znajduje się on tak blisko Kutrzycy, że często uznawany jest za jej drugi wierzchołek. Nie jest jednak zbytnio atrakcyjny, bo w całości zarośnięty. Jednak podążając do niego przechodzimy przez Polanę Skalne, z której widoki rekompensują ich brak na Jasieniu.

Z Jasienia do samochodu

Dalej czeka nas wędrówka zielonym szlakiem, który swój początek bierze pod szczytem i wiedzie grzbietem wzniesienia, łagodnie sprowadzając nas w dół. Temu fragmentowi także nie można odmówić atrakcyjności – bowiem pomimo kilku fragmentów, gdzie należy stąpać z ostrożnością po stromym, kamienistym żlebie, oferuje wygodny marsz pełen widoków. Podobnie jak przy podejściu, na wysokości Polany Folwarcznej decydujemy się na skrócenie szlaku nieoznakowaną, leśną ścieżką, co pozwoli nam zatoczyć zgrabną pętelkę wyprowadzając nas na powrót na rowerowy szlak, którym zaczynaliśmy wędrówkę. Stąd już widzimy nasz samochód, który niecierpliwie czeka na kolejną wyprawę!


INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI
  • Zimą na szlaku przydadzą się raczki turystyczne
  • W nawigacji po nieoznakowanych drogach warto używać aplikacji mapy.cz.