Dolnośląskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Kolejkowo we Wrocławiu – czyli wielka przygoda w mini świecie!

Kolejkowo we Wrocławiu – czyli maksi świat w mini wymiarze!

Czym jest Kolejkowo?

Choć nie do końca mini – bo mowa o największej w Polsce makiecie kolejowej, której powierzchnia obejmuje ponad 900 m2 ! To nietuzinkowa ekspozycja, która tętni życiem mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska borykających się z przeciwnościami losu, doświadczających wielkich radości i wiodących codzienne życie. Matki, ojcowie, sprzedawcy za sklepowymi ladami, lekarze miejskiego szpitala, turyści przechadzający się po wrocławskim rynku, budowlańcy wznoszący kolejny gmach czy narciarze szusujący w dół stoku. To tylko przykłady figurek, których na makiecie umieszczono niemal 3500 sztuk! Każda z nich z wielką pieczołowitością wykonana ręcznie – podobnie jak makiety autentycznych budowli, które znajdziemy spacerując ulicami Wrocławia czy pojazdy wszelakiej maści (pociągi, samochody, rowery, statki, górskie kolejki czy karuzele wesołego miasteczka).

Co znajdziesz w Kolejkowie?

Można by rzec, że to wielosezonowy serial, który oglądać można w znieruchomieniu – bo jego postaci zastygły na makiecie w trakcie prowadzenia swojego codziennego życia a przyglądanie się ich perypetiom przyprawia o dreszczyk adrenaliny! Wszak mamy tutaj możliwość podejrzenia najróżniejszych sytuacji nawiązujących często do aktualnych wydarzeń, które zostały niejako zatrzymane w „stopklatce” i odwzorowane na makiecie. Wizyta w sexshopie? Wyznanie miłości na górskim moście? Wiejski pogrzeb? Ucieczka zwierząt zagrodowych? Wędkowanie na zamarzniętym stawie? To wszystko ma tutaj miejsce!

Dzień i noc w Kolejkowie

Część ekspozycji porusza się samoczynnie w określonym rytmie – część jednak samodzielnie można wprawić w ruch wciskając przycisk umieszczony na poręczy. Rozhulajcie więc łyżwiarzy, wyłówcie spod lodu złotą rybkę czy wprawcie w ruch młyńskie koło, które potrafi w mgnieniu oka zmienić swoje oblicze. A to za sprawą zmiany pory dnia, który w Kolejkowie trwa 13 min. Między świtem a zachodem słońca mali „mieszkańcy” mają do dyspozycji 9 minut dnia by przejść przez 4 minutową noc, gdy cały ich „świat” rozświetla się tysiącem światełek pozwalając zwiedzającym na odkrycie drugiego oblicza Kolejkowa. Sceny, dobrze znane za dnia nagle nabierają zupełnie innego wyrazu a ukryte wcześniej wnętrza małych mieszkań wrocławskich Sedesowców dają się dostrzec bez trudu. Strzeżcie się jedynie burzy, która trzaska piorunami!

Godziny otwarcia, bilety. Ile trwa zwiedzanie?

Kolejkowo mieści się na I piętrze najwyższego Wrocławskiego budynku, czyli Sky Tower. Kolejkowo czynne jest 365 dni w roku – „świątek, piątek czy niedziela”. Bilety można kupić zarówno na miejscu jak i online  a na zwiedzanie dobrze sobie zarezerwować ok. 1-2h. Oglądanie tej makiety naprawdę potrafi wciągnąć! Samochód najwygodniej zostawić w podziemnych parkingu Sky Tower (płatny powyżej 15min za każdą kolejną godzinę).

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Dookoła makiety znajdują się drewniane podesty dla dzieci, dzięki czemu dosięgają wzrokiem makiet. Nie wolno dotykać jej elementów!
  • Kolejkowo znajdziecie też w Gliwicach, tuż obok Funzem.
  • Na miejscu w Kolejkowie znajduje się kawiarnia, gdzie można zamówić drobne przekąski i kawę. Ponadto, wystawa mieści się w galerii handlowej więc bez trudu znajdziecie inne punkty gastronomiczne.
  • Przy wejściu dzieci otrzymują specjalną ulotkę z elementami, które należy odnaleźć na makiecie – dzięki temu z jeszcze większym zaangażowaniem przyglądają się szczegółom! Kto pierwszy znajdzie supermana? Gołębia lub plik banknotów?
  • Elementy makiety są ok. 22.5 raza mniejsze niż w rzeczywistości ale wiernie odwzorowują swoje wielkowymiarowe odpowiedniki.
  • Na terenie Kolejkowa znajduje się darmowa szatnia i toaleta.