Dolnośląskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Hydropolis we Wrocławiu – czym jest? Czy warto iść z dziećmi?

Niezwykłe, interaktywne, twórcze i nietuzinkowe centrum nauki o wodzie. Super atrakcja dla dzieci i dorosłych!

O czym jest Hydropolis? Czy warto iść do Hydropolis?

Hydropolis. Jak opisać jednym zdaniem coś, co przedstawia zwiedzającym niezmierzony, niezgłębiony do końca bezmiar wód w każdej formie, postaci i stanie skupieniu? Żeby odczuć na własnej skórze bogactwo treści jakie jest przekazywane w tej niezwykłej, interaktywnej przestrzeni edukacji o wodzie trzeba się tutaj pojawić. Wysłuchać opowieści o tym, że „stworzona wśród gwiazd – tworzy nas samych”, zanurzyć się w najgłębszych głębinach poznając zjawisko bioluminescencji, sprawdzić jak powstają chmury czy dotknąć „żywego ognia” który jednak wcale nie parzy! Wszystko tutaj jest pomysłowe, interaktywne i widowiskowe – bo przecież nie często widzi się obraz wyświetlany na parowej kurtynie! Jak widać, nie bez przyczyny Hydropolis znalazło się wśród siedmiu nowych cudów Polski w plebiscycie National Geographic!

Hydropolis – także dla dorosłych!

Wrocławskie centrum wiedzy o wodzie zostało podzielone na 7 stref tematycznych, a każda z nich poświęcona spojrzeniu na wodę pod nieco innym kątem:

 • Planeta Wody – robi niesamowite wrażenie! To pokaźnych rozmiarów sala, na środku której „lewituje” kula ziemska otoczona multimedialnym pokazem kosmicznej przestrzeni a głos lektorki dochodzący z głośników opowiada o tym, jak na Ziemi pojawiła się woda.
 • Strefa Głębiny – coś dla fanów niezwykłych okazów fauny i podmorskich głębin. Można wejść tutaj do repliki słynnego batyskafu Trieste, który jako pierwszy dotarł do Głębi Challengera – czyli najgłębszego punktu Ziemi!
 • Ocean Życia – to miejsce gdzie poznasz ewolucję życia, które zaczęło się w kropli wody przed miliardami lat i przyjrzysz się z bliska rafie koralowej.
 • Człowiek i Woda – tutaj można uzmysłowić sobie jakie bardzo każdy z nas zależny jest od wody i jak wiele w naszym życiu od niej zależy.
 • Miasto i Woda – jaką drogę przebywają… ścieki we Wrocławiu? Jak dużo wody zużywa przeciętny mieszkaniec Wrocławia i Dubaju? Dlaczego
 • Historia Inżynierii Wodnej – największe cuda wodnej techniki, makiety statków, parowców oraz urządzeń, które działają dzięki sile wody. Tutaj można wprawić w ruch poszczególne elementy by samodzielnie przekonać się „jak to działa”!
 • Stany Wody – to tutaj zobaczycie jak powstaje zamieć śnieżna, dowiecie się, że płatki śniegu wcale nie są białe i dotkniecie ognia, który nie parzy.

Drukarka wodna w Hydropolis

Do tego dodać należy jeszcze Strefę Relaksu, gdzie niczym w Amazońskim lesie tropikalnym można odetchnąć przed dalszym zwiedzaniem i największą w Europie drukarkę wodną. Czeka ona przy wejściu do budynku i przybiera postać kurtyny wodnej, na której wyświetlają się różne wzory oraz napisy. Bez obaw – gdy otwierają się drzwi, w kurtynie robi się przejście, które pozwala „suchą stopą” wejść do środka! Czy to już wszystko? Absolutnie! To ledwie namiastka tego, co czeka w Hydropolis!

Hydropolis z dziećmi. Czy warto? Jaki wiek najlepszy?

Czy warto odwiedzić to miejsce z dziećmi? Zdecydowanie! Choć treści tutaj przekazywane są w bardzo przystępny i interaktywny sposób bo jednak w naszym odczuciu dopiero 6-7 latki wyciągną z pobytu tutaj konkretną ilość wiedzy. Choć i 4 latek zapamiętał czym żywią się delfiny, dowiedział się że rafa koralowa to nie rośliny a zwierzątka a także dowiedział się, że najdłuższa rzeka na świecie to Amazonka, przy której znana dobrze Wisła jest taaaaka malutka. Specjalnie dla nich przygotowano Strefę Dzieci, gdzie zwiedzając mogą obejrzeć filmy edukacyjne lub zagrać w gry! Dzieciaki na wstępie otrzymują planszę, na której mają za zadanie gromadzić pieczątki wymieniane później na drobny upominek. Dzięki temu mają misję do wykonania ale też gnają przez sale w poszukiwaniu kolejnych pieczątek. Wrażliwe dzieci mogą mieć trudność z pobytem bo wszystkie sale są mocno zaciemnione co bardzo intensyfikuje doznania!  

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

 • Bilety najlepiej kupić online na daną godzinę (chcąc odwiedzić też ZOO opłaca się kupić bilet łączony – 239zł za 4 osobową rodzinę w 2022 roku).
 • Tuż obok Hydropolis mieści się stacja kolejki Polinka.
 • Przy wejściu do Hydropolis z dziećmi znajdziecie jednego z krakowskich krasnali.
 • Wizytę w tej okolicy warto przedłużyć o spacer wzdłuż Oławy na świetny, naturalny, drewniany, wodny plac zabaw!
 • W okolicy Hydropolis trudno o smaczne jedzenie – warto wziąć prowiant ze sobą.
 • Na terenie Hydropolis jest bezpłatna szatnia, kawiarenka oraz toalety (przed wejściem na ekspozycję!)
 • Hydropolis można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Wystarczy ściągnąć na swój telefon aplikację o nazwie „Hydropolis” i założyć słuchawki na czas zwiedzania.