Dolnośląskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Hala Stulecia, Ogród Japoński i pergola we Wrocławiu – informacje praktyczne

Wszystko co musisz wiedzieć o wizycie w Hali Stulecia, Ogrodzie Japońskim, pergoli wrocławskiej i pokazach fontann multimedialnych we Wrocławiu!

Przeglądając internetowe relacje, niczym świętość, z uporem maniaka wszędzie pojawia się pewna wrocławska „trójca”. Wiecie o jakich obiektach mowa? Oto one! Hala Stulecia, Ogród Japoński i Pergola. I trochę „na doczepkę” a trochę jako „rozumie się samo przez się” towarzyszy im jeszcze fontanna multimedialna, która lokując się pomiędzy budynkiem hali a pergolą jest wprost nie do przeoczenia! Chodźmy więc po kolei.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wielki, żelbetowy gmach (jeden z największych w historii!) który stanowi centrum eventowego życia Wrocławia gości w swoich murach takie eventy jak Polska Noc Kabaretowa czy Wrocławskie Targi Książek. Udział w tych wydarzeniach to jedna z okazji, gdy można wejść do imponującego wnętrza budynku ale nie jedyna. Chętni mogą odwiedzić Vistor Center – czyli interaktywną wystawę multimedialną poświęconą zarówno samej budowli jak i jej twórcy – Maksowi Bergowi. VR, dotykowe ekrany i tajemne zakątki niedostępne zwiedzającym przedstawione na filmach. Ta nowoczesna kompilacja pozwoli poznać historię tego unikatowego budynku – jedynego w mieście wpisanego na Listę UNESCO!

Informacje praktyczne:

Przed wejściem do Vistor Center należy sprawdzić kalendarz dostępności.

Wejście do Vistor Center jest biletowane. Cennik znajduje się tutaj.

Hala leży na skraju Parku Szczytnickiego – największego w mieście! Można śmiało przedłużyć spacer w okolic.

Tuż przy Hali Stulecia znajduje się całodobowy, bardzo obszerny, płatny parking (GPS:…)

Najwygodniej i najtaniej do Hali można dojechać komunikacją miejską (przystanek ZOO lub Hala Stulecia) – stąd ledwie kilka kroków dzieli od kompleksu.

W budynku mieści się płatna toaleta.

Z tego miejsca wystarczy ledwie przejść kładką nad jezdnią, by znaleźć się we wrocławskim ZOO i Afrykarium!

Ogród Japoński we Wrocławiu

Równolegle z Halą Stulecia powstał Ogród Japoński, gdzie słowa takie jak „SUKYA, KABUKI, AZUMAYA, KASUGA, IZUTSU” są niczym niezwykłym. A to dlatego, że to pełen dalekowschodnich symboli zielony obszar, w którym postanowiono dać dowód harmonijnego połączenia sił przyrody i działania człowieka. Tutaj łagodna „żeńska” oraz wartka „męska” kaskada wpływają do stawu, który przecina malownicza kładka z altaną będącą świetnym puntem obserwacyjnym na skryte pod taflą wody różnobarwne karpie koi. One również nie znalazły się tutaj przypadkowo! Jako symbol szczęścia, odwagi i długowieczności są obowiązkowymi lokatorami tradycyjnych japońskich ogrodów. Także roślinność i elementy architektury przywodzą na myśl „kraj kwitnących wiśni”, który jesienią mieni się całą paletą barw!

Informacje praktyczne:

Wejście do Ogrodu jest biletowane.

Czas przebywania w Ogrodzie nie jest limitowany.

Spokojnie można się tutaj poruszać wózkiem dziecięcym (krótki fragment wiodący kamieniami po tafli stawu jest nieprzejezdny ale można go pominąć idąc alejką).

Zakazane jest pływanie w stawie, nie wolno także wchodzić do strumieni ani pod kaskady. Zabrania się łowienia ryb oraz wprowadzania psów.

Na terenie ogrodu brak toalet!

Pergola we Wrocławiu

Wraz Halą Stulecia, Iglicą oraz Pawilonem Czterech Kopół wpisana na listę UNESCO. Wszak mówiłam, że to nierozłączne elementy? Opis tego miejsca mógłby brzmieć dość oschle – dwa rzędy surowych, betonowych słupów ciągnące się w kształt półkola z jednej strony Hali Stulecia do drugiej. Ależ ile w tym wdzięku, powabu i czaru gdy od lata do później jesieni oplata je romantyczne dzikie wino zmieniające swoje barwy z miesiąca na miesiąc? Ileż fotogenicznych zakątków, w których słońce delikatnie przebija przez gęste liście? To można odczuć tylko wybierając się na spacer w cieniu pergoli!

Informacje praktyczne:

Wstęp do pergoli jest bezpłatny.

Warto, naprawdę warto się przespacerować w jej cieniu!

Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

Ta atrakcja niejako „wypełnia” obszar między Pergolą a Halą Stulecia zapewniając widowiskowe, wodno-świetlne spektakle multimedialne, którym towarzyszy muzyka klasyczna, współczesna czy pop! Widowiska odbywają się zgodnie z określonym harmonogramem – jednak nawet i bez nich warto tu zajrzeć!

INFORMACJE