Jurajski „mały Giewont” czyli Góra Biakło w Olsztynie
Szybki i krótki spacer na widokową górę z widokiem na rozległą panoramę jury.
Mały Giewont w Olsztynie
Wznosi się dumnie nad Olsztynem przywodząc na myśl tatrzańskiego „Śpiącego Rycerza” – Góra Biakło, która często nazywana jest Jurajskim Małym Giewontem. Co prawda znacznie niższym bo wznoszącym się na 340m n.p.m. ale kształtem rzeczywiście przypomina ten „właściwy” Giewont. Na dodatek na szczycie wzniesienia, również umieszczono metalowy krzyż upamiętniając pontyfikat Jana Pawła II.
Parking i szlak na Górę Biakło
Wycieczka na szczyt należy to iście spacerowych i naprawdę krótkich. Wychodząc z leśnego parkingu (GPS: 50.739733, 19.266262), wystarczy pokonać 500m ścieżką przez polanę by znaleźć się u kresu wędrówki więc podołają jej nawet najmniejsze nóżki. Jedynie na ostatnim odcinku należy wejść po kilku skalnych „schodkach” trzymając się metalowej poręczy by już móc cieszyć się niezwykłą, 360 stopniową panoramą jaka roztacza się z wierzchołka.
Sokole Góry – idźcie dalej!
Jest on całkowicie bezleśny a tworzący go wapienny grzebień pokrywa jedynie charakterystyczna dla tego terenu murawa kserotermiczna barwiąca się różnymi kolorami w zależności od pory roku. Znajdzie się też nieco miejsca na rozłożenie koca i rozkoszowanie się widokami! Bo oto przed oczyma staje zamek w Olsztynie, cała kraina jurajskich orlich gniazd i skalnych ostańców wraz z sąsiadującym z Biakłem rezerwatem Sokole Góry. Bez trudu można przedłużyć o nie spacer wybierając jedną z licznych ścieżynek!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Biakło świetnie nadaje się do obserwowania zachodu słońca! Obejdzie się nawet bez czołówki przy zejściu bo od ulicy jest dość jasno.
- Jurajskie wapienie są szczególnie kruche. Należy więc zachować ostrożność zarówno by samemu nie spaść wraz z odpadającym fragmentem skały oraz by nie zrzucić kamieni na głowę wspinaczom.
- Biakło jest popularnym miejscem wspinaczkowym (zwłaszcza jego zachodnia ściana), gdzie wytyczono niemal 20 dróg wspinaczkowych po takich skałach jak Sfinks, Okręt czy Mnich (czyżby znowu tatrzańskie nawiązanie?).
- Na szczycie brak zabezpieczeń w postaci barierek – warto zachować szczególną ostrożność!
- Zimą góra tłumnie przyciąga dzieciaki z sankami żądne śnieżnych przygód!