Góra Zborów w Podlesicach i Jaskinia Głęboka z dzieckiem
Krótki i atrakcyjny szlak wiodący przez tajemnicze zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Czarownice na Górze Zborów…
Wyżyna Częstochowska wygląda mało… wyżynnie. Bardziej przypomina rozległą równinę, na której rozsiane zostały majestatyczne wapienne ostańce i formacje skalne charakterystyczne dla jury. Legenda głosi, że na jednej z nich – Górze Zborów – zbierają się czarownice przed odlotem na sabat dziejący się na Łysej Górze… Chodźmy zatem na spacer zobaczyć czy jakąś można tam rzeczywiście spotkać!
Góra Zborów – gdzie zaparkować?
Za punkt wypadowy najwygodniej obrać Podlesice, gdzie bez problemu można zaparkować tuż pod Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury (GPS: 50.573873, 19.522337). To miejsce gdzie można zamówić ciepłą kawę, herbatę, zwiedzić przygotowaną ekspozycję oraz kupić bilety wstępu (zarówno na Górę Zborów jak i do Jaskini Głębokiej). I ruszyć na szlak! Obierając czarny szlak należy przeciąć drogę asfaltową i kierować się w stronę lasu. Tuż za drogą, przy wejściu do rezerwatu, którym został objęty teren Góry Zborów, znajduje się niewielkie lapidarium zawierające najbardziej typowe dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej skały. Dalej ścieżka niknie w lesie by po kilku krokach doprowadzić do Jaskini Głębokiej.
Jaskinia Głęboka – zwiedzanie.
Aby stanąć przed jej wejściem należy nieco zboczyć ze szlaku i po schodkach wdrapać się do jej bram. To najbardziej przekształcony przez człowiek fragment rezerwatu a sama jaskinia została odkryta przez przymusowych pracowników, którzy w okresie II wojny światowej pozyskiwali z otwartego na krótko tu kamieniołomu, kruszec na budowę lokalnych dróg. Jaskinia częściowo została zniszczona i dziś dla ruchu turystycznego udostępniona została oświetlona trasa mierząca 190m (więc nie nastawiajcie się na długie i mozolne zwiedzanie) a różnica poziomu wysokości między skrajnymi punktami jaskini wynosi nieco ponad 22m. Jej zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem i trwa ok. 40min. Zwiedzanie odbywa się o każdej pełnej godzinie (między 10:00-16:00) od 15 kwietnia do końca października. Warto wcześniej zadbać o bilet wstępu bo liczebność grupy na każdą godzinę zwiedzającej jest ograniczona!
Góra Zborów w Podlesicach z dzieckiem – szlak, czas przejścia.
Po wyjściu z jaskini należy powrócić na szlak i wąską, łagodną ścieżynką maszerować przez las. Już po chwili stajemy „u stóp” Góry Zborów – rozglądajcie się za wspomnianymi na wstępie czarownicami! Choć śmiemy twierdzić, że macie dużo większe prawdopodobieństwo spotkania tu wspinaczy, którzy korzystają z licznie poprowadzonych tu dróg wspinaczkowych. Trudno tutaj trzymać się szlaku bo można tu dostrzec naprawdę sporo wydeptanych ścieżynek. Także wystarczy „przeć” przed siebie kierując się na wierzchołek wzniesienia – poznacie go po betonowym słupie i imponujących widokach jakie rozciągają się stąd na okolicę.
Co widać z Góry Zborów?
Przy dobrej widoczności wzrok bez trudu wyłapie nawet Ogrodzieniec, Bobolice czy Mirów! Wszak Góra Zborów jest najwyższym wzniesieniem byłego województwa częstochowskiego, choć mierzy zaledwie 467m n.p.m. Po nacieszeniu oczu widokami, należy kierować się na przeciwległą stronę wzniesienia zaglądając przy okazji do Garażu – czyli jasnej i dostępnej dla każdego jaskini ukrytej w zboczu góry. Dalej szlak znowu niknie w lesie, wyprowadza na jasną polanę docierając do asfaltowej drogi. Z tego miejsca należy chodnikiem powędrować ok. 300m do parkingu zataczając wycieczkową pętlę!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Bilety do rezerwatu można zakupić także online. Natomiast bilety do Jaskini można zakupić tylko w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.
- Mimo, że spacer nie jest długi, bardzo przydadzą się buty z dobrą podeszwą – zwłaszcza po deszczu, gdy skały są śliskie!
- W jaskini panuje stała temperatura. Wchodząc do wnętrza nawet latem warto mieć ze sobą coś cieplejszego do założenia.