Enklawa przyrodnicza „Bobrowisko” – lekcja przyrody w terenie!
Unikatowa forma obcowania z przyrodą oraz ciekawa propozycja spacerowa dla małych i dużych.
O Enklawie słów kilka. Gdzie zaparkować?
Wiemy już gdzie podglądać żabie życie – teraz przyszła pora na podejrzenie bobrów i łabędzi! W widłach Dunajca i Popradu znajduje się teren będący wcześniej żwirownią a obecnie przekształcony w unikalną atrakcję turystyczną, która po raz kolejny pokazuje ciekawy sposób rekultywacji poprzemysłowych terenów – Enklawę Przyrodniczą Bobrowisko. Ten niezwykle różnorodny biologicznie obszar czeka na miłośników przyrody oferując spacer pomiędzy szeleszczącymi trawami, pałkami wodnymi i mnogością kwiatów. Szczęśliwców czeka też spotkanie z mieszkańcami tego terenu – bobrem, łabędziem niemym, czaplą czy ważką. Aby dostać się do Enklawy należy zaparkować samochód na sporym parkingu (GPS: 49.582742, 20.638644) i kierować się w stronę parku linowego. Stamtąd już prowadzą nas znaki, z których pierwszy znajdziecie przy mapie Bobrowiska i który wskazuje ścieżkę rowerową wiodącą wzdłuż Dunajca. Następnie należy odbić w lewo za czarnym oznaczeniem w las, na szutrową drogę. Tam czeka kamienne siedzisko z tablicą informacyjną dotyczącą Bobrowiska oraz wejście na pomost. Co ważne – zarówno psiakom jak i rowerom został zakazany wstęp na teren enklawy. Właściciele czworonożnych przyjaciół muszą zatem przewidzieć to w swoich planach. Na rowerzystów natomiast czekają oryginalne drewniane stojaki, gdzie można na czas spaceru po Bobrowisku zostawić sprzęt.
Pomostem do czatowni
Spacer po samej enklawie to ok. 400m wędrówka po drewnianych pomostach wiodących przez podmokły teren bobrowych żeremi, torfowiska oraz szuwarów. Spacer urozmaicają dwie czatownie – wewnątrz każdej z nich znajdziecie zróżnicowane i interaktywne tablice informacyjne – zarówno metalowe tabliczki zdradzające tajniki świata fauny i flory jaka gości na Bobrowisku, drewniane puzzle do przesuwania spod których ciekawskie oczy dopatrzą się ciekawostek przyrodniczych, dioramy obrazujące mieszkające tam zwierzaki w ich naturalnym środowisku czy lunety, którymi możemy wypatrzeć w zaroślach mieszkańców Bobrowiska. Spacer zatem, mimo iż krótki, to obfitujący w atrakcje i wypełniony po brzegi przyrodniczą wiedzą – stanowi on świetną lekcję przyrody w terenie dla małych i dużych. Bo czyż wiedzieliście, że łabędzie nieme łączą się w pary na całe życie, startują do lotu zawsze pod wiatr a żółty (lub nawet pomarańczowy!) kolor bobrzych zębów świadczą o ich zdrowiu? My nie – ale już wiemy!
Powrót
Z Enklawy wrócić można w dwojaki sposób – pokonując na powrót drewniane kładki lub skręcając za drogą w prawo skąd docieramy do asfaltowej ścieżki rowerowej, która zataczając pętle powraca do parkingu. A być może wracając, skusicie się aby pokluczyć po groblach rozdzielających stawy łowne, przysiąść na ławeczce i rozkoszować się panującą wokół ciszą?
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Dla fanów technologii Urząd Miejski w Starym Sączu przygotował także aplikację, w której znajdziecie audioprzewodnik, mapę miejsca, quizy a także encyklopedię miejscowej fauny i flory
- Zarówno wstęp na teren Bobrowiska jak i parking są bezpłatne
- Tuż przy parkingu znajduje się pętla autobusowa lokalnych przewoźników
- Latem, przy parkingu działa kilka food trucków gdzie można się posilić
- Ścieżka nadaje się na wygodny przejazd wózkiem
- Tuż obok Bobrowiska znajduje się Park Linowy Lemur
- Dla przedłużenia wycieczki, latem można odwiedzić pobliskie Kąpielisko Stawy
- Urozmaicając pobyt polecamy spędzić trochę czasu na kamienistych plażach nad Dunajcem
- Teren enklawy jest monitorowany
- Bacznie pilnujcie małe Powsinóżki – na pomostach brak barierek