Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ w Krakowie – czy warto?

Królestwo szklanych gablot skrywających tajemnice świata.


Od zarania dziejów…

Czy da się cały świat, od zarania dziejów, „zamknąć” na określonej przestrzeni i udostępnić ciekawskim mniejszym i większym zwiedzającym? Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego udowadnia, że jak najbardziej! Ogromny budynek zlokalizowany na terenie Kampusu 600-lecia UJ na krakowskim Ruczaju mieści w sobie – można by rzec – cały świat. Od amonitów, przez mumie, minerały, na występujących obecnie gatunkach zwierząt skończywszy. Prezentuje kolekcję, która początkowo przechowywana była w Gabinecie Historii Naturalnej  by wraz z biegiem czasu, sukcesywnie się powiększać, zmieniać swoje miejsce by finalnie trafić w obecną przestrzeń.

CEP UJ – czy warto?

CEP UJ to przestrzeń pełnia dioram, gablot i ekspozycji, które zdają się nie mieć końca! Trudno się dziwić skoro obejrzeć tu można 400 000 okazów motyli z całego świata, blisko 20 000 okazów skamieniałości, 16 000 okazów minerałów, przedstawiciele większości typów organizmów obecnie zamieszkujących ziemię oraz imponujące zbiory antropologiczne (czaszki, kości, szkielety, mumie). To jednak nie wszystko – zakres zbiorów stale się powiększa wraz z postępem prac naukowców, opracowywaniem i inwentaryzacją posiadanych materiałów czy ich konserwacją.

Tu spotkacie smoka wawelskiego

Tutaj staniecie „oko w oko” ze Smokiem Wawelskim, który czeka przed wejściem, przyjrzycie się z bliska układowi słonecznemu, wejdziecie do paszczy megalodona, porównacie rozpiętość swoich ramion z porożem jelenia olbrzymiego (ten przymiotnik nie jest tutaj przesadzonym) czy poczujecie się jak prawdziwy naukowiec wchodząc do Gabinetu Profesora badającego legendarnego Krokodyla z Wisły.

Informacje praktyczne – dojazd, parking i cennik

Trudno zwiedzić to miejsce w pośpiechu – tutaj każda gablota przykuwa wzrok podczas gdy kolejna już kusi obok. Warto więc przyjechać w porannych godzinach, gry ruch jest mniejszy. Samochód bez problemu można zostawić na parkingu udostępnionym zwiedzającym a korzystając z komunikacji miejskiej, najwygodniej wysiąść na przystanku „Ruczaj”. Tuż przy wejściu mieszczą się kasy, gdzie należy kupić bilet wstępu. Szczegóły zwiedzania, rezerwacji, aktualne informacje dotyczące cennika i godzin otwarcia znajdują się tutaj.


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Wystawę czasową (na parterze budynku) można zwiedzać bez konieczności zakupu biletów.
  • Część gablot posiada alarm dźwiękowy, który uruchamia się po przekroczeniu żółtej linii na ziemi. Uważajcie więc!
  • Na piętrze mieści się przyjemna, przeszklona salka, w której można spokojnie odpocząć i zjeść.
  • Toaleta mieści się na parterze i znajduje się w niej przewijak dla niemowlaków.