Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Apilandia – sekretne życie pszczół na wyciągnięcie ręki.

Interaktywne centrum wiedzy o pszczołach i słodkim miodku.

Miodek, miodziś, miodunio…

Pszczele tajemnice zostaną odkryte przed każdym, kto przestąpi próg Apilandii – czyli interaktywnego muzeum pszczelarskiego, gdzie od wejścia, wszystkich gości wita bodajże największa pszczoła w Europie (a na pewno w Małopolsce) o imieniu Wiktoria. Można też rzec, że to kraina miodem płynąca – i to dosłownie! Bo na ścianach podziemi mieści się specjalna instalacja składająca się z 27m rurek i 75m szkła, w której bulgocze słodkim bulgotem pszczele, słodkie i lepkie złoto – miód!

Zwiedzanie Apilandii z dziećmi

Ekspozycja mieści się w ponad 100 letnich podziemiach i z pewnością przypadnie do gustu ciekawym świata dzieciakom – bo tutaj można dotykać, badać, sprawdzać, oglądać i samodzielnie wyruszyć w pszczeli świat pełen słodkich tajników. Ubierz pszczelarza w odpowiedni strój, zakręć miodarką, zadym podkurzaczem czy podejrzyj jak z plastra wykluwają się młode pszczoły!

Gdy zginie ostatnia pszczoła…

Nie od dziś wiadomo, że łatwiej przychodzi nam dbać o rzeczy bliskie i znane a te małe, bzyczące, pracowite owady, dziś szczególnie potrzebują troski nas wszystkich. Dlatego poprzez tak zróżnicowane metody przekazu, pracownicy Apilandii starają się zaprzyjaźnić każdego z pszczołami i zachęcić do dbałości o ich los. Wszak gdy zginie ostatnia pszczoła, ledwie kilka lat będzie dzielić ludzkość od zagłady… Dlatego sadźmy łąki kwietne na balkonach, skwarnym latem ustawiajmy poidełka na balkonach i wstrzymajmy się z koszeniem ogródka (szczególnie wiosną!).

Sklepik i kawiarenka

Czy to przed, czy po zwiedzaniu, goście mają możliwość zaopatrzyć się w sklepiku i skosztować przekąsek czy napoi w kawiarence. Asortyment, z jakiego można tutaj wybierać jest naprawdę spory! Począwszy od miodowych batonów owsianych (pycha!), przez miodowe krówki, czekolady, pitne miody (dla rodziców oczywiście), biżuterię, książki i zabawki dla dzieci, świece, kosmetyki na produktach dla pszczelarzy skończywszy (łącznie z ulami, miodarkami i specjalistyczną odzieżą). Naprawdę jest tego sporo!

Zwiedzanie Apilandi i bilety.

Zwiedzanie muzeum trwa godzinę – pierwsze 30min po ekspozycji oprowadza przewodnik, który w ciekawy sposób udowadnia, że pszczoły to coś więcej niż miód i żądlenie. Kolejne pół godziny zwiedza się wystawę samodzielnie. Jest to czas, kiedy spokojnie można wrócić do urządzeń, które wzbudziło największe zainteresowanie i odkrywać kolejne ciekawostki „na własną rękę”. Wejście jest biletowane (bilet rodzinny 2+2 to koszt 51zł w 2022r.) a szczegółowy cennik wraz z godzinami otwarcia można znaleźć tutaj. Do bzzzzzzobaczenia!

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Muzeum jest stosunkowo nieduże – to kilka sal i korytarzyk. Ale ilość interaktywnych eksponatów powoduje, że niechętnie opuszcza się to miejsce!
  • Zarówno w przestrzeni ze sklepem i kawiarnią jak i w podziemiach, można skorzystać z toalety.
  • Na zewnątrz, mieści się pasieka edukacyjna, sezonowo wykorzystywana do zajęć i warsztatów grupowych. W trakcie zajęć uczestnicy otrzymują specjalne kapelusze pszczelarskie.