Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Las Bronaczowa – największy las niedaleko Krakowa!

Leśne ścieżki spacerowe, brak tłumów i szum lasu!

Las Bronaczowa

Las szerokich, wygodnych, bitych dróg – idealnych pod rowerek biegowy, wózkowy spacer czy kroki małych nóżek, którym wielkie konary sprawiają jeszcze nazbyt dużo trudności. Las, leżący na Pogórzu Wielickim, największy w okolicy Krakowa, będący pozostałością Puszczy Karpackiej – Las Bronaczowa.

Gdzie zaparkować w Lesie Bronaczowa?

Naszym planem było pokonanie ok. 4km pętli szlakiem czerwonej ścieżki dydaktycznej ale plany te, mocno zweryfikowaliśmy podczas spaceru. Bynajmniej nie z powodu zbytniej jej trudności… po prostu zgubiliśmy oznaczenia zaraz po wyjściu z bezpłatnego, leśnego parkingu (GPS: 49.917026, 19.823667). Schodzimy od niego szeroką, bitą szutrówką, która prowadzi nas szybko nad malownicze jeziorka, nad którymi odbyliśmy kolejną, terenową lekcję przyrody. W Dolinie Kluczowody przyglądaliśmy się żabiemu skrzekowi – tutaj z kolei obserwowaliśmy zwinne i szybkie kijanki. Jak na ciekawską czterolatkę przystało w takiej sytuacji rozpętała się burza pytań – Gdzie te kijanki mają oczy? Czemu nie mają łap? Czy kijanki też umieją „kumkać”? A czemu pływają w płytkiej wodzie? Dlaczego płytka woda jest cieplejsza niż głęboka? Będąc pod takim „ostrzałem” obeszliśmy wąską ścieżynką stawik docierając do dwóch kolejnych.

Parking – my wyruszyliśmy drogą w prawą stronę. Droga w lewo to szeroka szutrówka (zielony szlak rowerowy) idealna pod wózki

Szlakami i bezszlaczami

Stamtąd kusząco wyglądającym „skrótem” wróciliśmy na drogę, z której zboczyliśmy nad stawy i skręcając w prawo ruszyliśmy dziarskim krokiem jak sądziliśmy dalej czerwonym szlakiem. Jednak tak się nie stało – okazało się, że szlaku „ani widu ani słuchu” a my, mając rozładowany telefon nie zdecydowaliśmy się na próby okrężnego obejścia więc szliśmy po prostu przed siebie aż do miejsca, gdzie zdecydowaliśmy się urządzić Powsinogowy piknik a następnie wróciliśmy po własnych śladach do samochodu. W drodze tej zauważyliśmy, że ścieżka dydaktyczna gwałtownie skręca w prawo, w las, tuż przed stawikami – ale z niej skorzystamy już kolejnym razem! Bo do eksploracji zostaje jeszcze idący w przeciwną stronę od parkingu zielony szlak Generała Bema, Rezerwat Kozie Kąty czy ścieżka zdrowia! Bo Las Bronaczowa to miejsce wielu możliwości! Dajcie znać, co Wy odkrycjecie!

Odejście ścieżki dydaktycznej przed stawikami

 


INFORMACJE

WSKAZÓWKI

  • Przy pierwszy jeziorku znajduje się mała polanka, na której można urządzić piknik
  • W trakcie spaceru spotkaliśmy 5 zaskrońców – od „dzieciaków” po „seniorów” – tuptajcie więc głośno jeśli macie opory przed tymi gadami
  • Możliwy jest również dojazd komunikacją miejską– należy wysiąść na przystanku „Radziszów Podlesie Las” (przystanek na żądanie!) jadąc autobusem 253 z Czerwonych Maków (polecamy skorzystać z aplikacji jakdojade)