Polska, Śląskie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Funzeum w Gliwicach – czy warto?

Świat światła i kolorów gdzie sztuka i nauka idą ze sobą w parze!

Czym jest Funzeum?

Trudno jednoznacznie określić to miejsce. Nazwa wskazuje, że będzie to coś na kształt muzeum. Równocześnie sugeruje sporą dawkę zabawy. Po wejściu do środka okazuje się, że to jednak prawdziwe królestwo światła, koloru i instagramowych fotek! Funzeum to niemal 4000 metrów kwadratowych niezwykłej ekspozycji, której się jednak nie zwiedza. W nią się dosłownie „wsiąka” bo każdy element wystawy zachęca do interakcji! Całość została podzielona na dwie wystawy: kolorów i światła – wkroczcie w ten magiczny świat!

Wystawa kolorów

To upojna kraina, gdzie na wstępie dowiadujemy się, jak to się dzieje, że bezbarwne światło kryje w sobie wszystkie kolory tęczy. Tym samym odkrywamy pryzmat, będący „przepustką” do dalszej części ekspozycji gdzie krok za krokiem, pokój za pokojem przemierzamy każdą z barw. Żółty jak miód plaster miodu? Niebieskości i biele lodowej krainy i podniebnych przestworzy? Fiolety i róże pełne kwiatów i … jednorożców? Każdy wyjątkowy i niepowtarzalny, przedstawiony w pomysłowy sposób w kształcie instalacji zachęcających do tego by zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcie. I jeszcze jedno. I jeszcze jedno… I kolejne!

Wystawa świateł

To prawdziwe szaleństwo dla zmysłów, które dosłownie eksplodują od ilości bodźców, wrażeń, barw i niezwykłych doznań. Bo czy często można zajrzeć w progi pokoju nieskończoności? Skryć się w kryształowej komnacie, wejść do wnętrza kalejdoskopu czy przespacerować po fluorescencyjnym lesie (widzianym na dodatek w trójwymiarze?)? Do tego w trakcie zwiedzania można dowiedzieć się co nieco o sztucznych źródłach światła, zjawisku odbijania czy luminescencji.

         

FunCafe

Strefa FunCafe to kolejna przestrzeń zabawy połączona z gastronomią – zamyka ona teren Funzeum. Warto zostawić sobie jednak nieco czasu na pobyt w jej progach bo na dzieciaki (i nie tylko!) czeka szydełkowy plac zabaw, barwny basen z kolorowymi piłeczkami, grające pianino w wersji „maksi” czy sala wypełniona gigantycznymi, barwnymi kulami. Spróbujcie pobawić się tam w chowanego! Oczywiście można tutaj też przekąsić słodkie smakołyki, wypić kawę, lemoniadę – nieco odsapnąć ale i dać dzieciom się wyszaleć aż po sam kres możliwości!

Bilety, dojazd i miejsca parkingowe

Funzeum mieści się na terenie kompleksu handlowo-rozrywkowego Europa Centralna, przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A4. Dzięki temu bez trudu można tutaj trafić podróżując z każdego zakątka Polski – nie trzeba też martwić się o miejsce parkingowe bo przed wejściem znajduje się ogromny, bezpłatny parking. Wejście jest biletowane – wejściówki można zakupić zarówno na miejscu jak i online. Koszt biletu w 2022 to 49zł dla osoby dorosłej, 42zł dla dzieci (upoważnia on do 3h pobytu na terenie Funzeum).

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Bilety kupowane online są tańsze – wchodząc otrzymujesz papierową bransoletkę bo czas pobytu w ramach jednorazowego biletu to maksymalnie 3h. Istnieje możliwość wydłużenia pobytu za dodatkową opłatą.
  • Zaraz obok Funzeum mieści się słynne gliwickie Kolejkowo.
  • Pamiętajcie o naładowaniu telefonu – zdjęcia tutaj dosłownie robią się same i trudno nie wrócić z pełną pamięcią telefonu!
  • Jeśli ubierzecie biały element garderoby, będziecie świecić na części wystawy! W ultrafiolecie spójrzcie też na swoje zęby… To ciekawe doświadczenie!
  • Przed wyjściem mieści się również muzealny sklepik z pamiątkami.