Gorce, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Schronisko, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Weekend w Rabce-Zdroju pełen atrakcji dla dzieci

Potrzebujesz gotowego pomysłu i planu na weekendową wycieczkę niedaleko Krakowa? Jesteś w dobrym miejscu!

Nasze drugie imię to „współdziałanie” – dlatego wpis ten powstał we współpracy z Miastem Rabka Zdrój.
Miastem „Dzieci Świata” – idealnym na cztery pory roku pełnych rodzinnych atrakcji!

Udało Ci się już zaplanować ferie zimowe, ułożyć wakacyjną „układankę” z dostępnych półkolonii, urlopu i pobytów u dziadków by jakoś zagospodarować dziesięć tygodni wakacji. W między czasie wyjazdy na majówkę, szkolne wycieczki i żonglowanie codzienną logistyką domową by pogodzić zajęcia pozalekcyjne, pracę i obowiązki domowe. Chcielibyście wyjechać gdzieś na weekend ale po tym wszystkim dość już masz planowania i wyjazdowej logistyki? Jesteś zatem w idealnym miejscu! Bo mam dla Ciebie gotowy „przepis” na pełen atrakcji weekend w Rabce-Zdroju! Będą góry, będą place zabaw i park rozrywki! A to wszystko bez tłumów, korków i wysokich cen! Brzmi dobrze? No to lecimy!

SOBOTA

8:00 wyjazd z Krakowa

Ruszamy! Przed nami nieco ponad godzina jazdy z Krakowa (ok. 70km). Droga jest łatwa i szybka – kierujemy się Zakopianką na Myślenice. W Skomielnej Białej skręcamy na drogę krajową 28  by po chwili powitała nas tabliczka z napisem „Rabka Zdrój”. Jesteśmy na miejscu!

9:45 wyruszamy na szlak do Bacówki PTTK na Maciejowej

W Rabce uzupełniamy ewentualny prowiant i kierujemy się do parkingu, z którego ruszamy czerwonym szlakiem prosto na Maciejową. Auto można zostawić na bezpłatnym parkingu (GPS: 49°36’02.3″N 19°58’41.5″E) – w słoneczne dni zapełnia się dość szybko więc lepiej być wcześniej niż później. Jeśli macie nieco bardziej terenowy samochód, możecie pokusić się o przejazd na dodatkowe miejsca parkingowe, które znajdziecie nieco wyżej (GPS: 49°35’56.3″N 19°58’47.1″E). Szlak jest łagodny i prowadzi widokowymi polanami – bez problemu pokonają go nawet wprawione przedszkolaki. Na trasie czeka Was jedno nieco bardziej strome podejście, w miejscu gdzie dołącza do trasy czarny szlak z Rabki Słone. Ale spokojnie! Z tego miejsca pozostaje Wam dosłownie 15min spokojnego marszu i już docieracie do Bacówki na Maciejowej.

11:00 Cel osiągnięty!

Po ok. 1,5h i 3,2km marszu docieramy do celu naszej wędrówki – Bacówki PTTK na Maciejowej! Przy dobrej widoczności zobaczycie stąd tatrzańską panoramę – choć nawet gdy jej brak, widoki są rozległe i cieszą oczy! Pod bacówką macie do dyspozycji olbrzymią polanę, miejsce ogniskowe i sporo ławeczek na wygodny piknik. Zdecydowanie polecamy zjeść tutaj obiad bo bacówkowa kuchnia należy do naprawdę przyzwoitych – szczególnie polecamy pierogi ruskie i żurek. Jeśli macie chęci i siłę na dalszą wędrówkę to możecie rozważyć przedłużenie spaceru do Schroniska PTTK na Starych Wierchach (8 km „tam i z powrotem”, ok. 2,5h, i 270m przewyższenia).

13:00 W tył zwrot!

Zejście jest już prawdziwą „poezją”! Lekko, przyjemnie i z cudownymi widokami. Kierujemy się tym samym czerwonym szlakiem, który wiódł nas pod górkę i po ok. 45min docieramy do parkingu. Czas na kolejne atrakcje!

14:00 Park Zdrojowy

Park Zdrojowy to centralny punkt miasta – cienisty, pełen zieleni, bujnych różaneczników i wiekowych drzew. Jest naprawdę spory i mieści w sobie całe mnóstwo atrakcji dla dzieciaków! Samochód można zaparkować na przestronnym, płatnym miejskim parkingu u podnóża parku (GPS: 49°36’29.6″N 19°57’23.2″E) lub wzdłuż ulicy Parkowej (GPS: 49°36’26.8″N 19°57’51.2″E). W Parku Zdrojowym spokojnie spędzicie nawet i kilka godzin! Szczególnie latem, gdy działa wodny plac zabaw o nietuzinkowej konstrukcji. Weźcie zatem z samochodu rzeczy na przebranie bo wizyta tutaj zapewne skończy się mokrymi ciuchami! Spacer po Parku Zdrojowym warto przedłużyć o zejście na Bulwary nad Poniczanką, które snują się leniwie wzdłuż wartkiej Poniczanki. Znajduje się tutaj zespół  urządzeń związanych z wodolecznictwem np. „rzeczka”, w której przespacerujecie się bosymi stopami po różnych fakturach, zanurzycie ręce w lodowatej wodzie by poprawić swoje krążenie czy rekreacyjne oczka wodne. Ale to nie koniec atrakcji! Znajdziecie tu także boisko do piłki plażowej, ścianki wspinaczkowe i altany piknikowe. A może skusi Was spokojny piknik na trawie z szumem Poniczanki w tle? Decyzja należy do Was!

15:00 Wizyta w tężni solankowej

W ramach popołudniowego pobudzenia proponujemy łyk kawy w kawiarence działającej przy tężni solankowej w Parku Zdrojowym i kubeczek zdrojowej wody o dobroczynnych właściwościach. Być w uzdrowisku i nie skorzystać z jego dobrodziejstw to przecież grzech! Obowiązkowo należy także przespacerować się wokół tężni – to świetny sposób na budowanie odporności i dbanie o zdrowe płuca dzieciaków!

18:00 Czas na odpoczynek…

Uff… Dzień dobiega końca! To pora na to by dotrzeć do pensjonatu/hotelu i spokojnie zakończyć dzień – tak jak lubisz najbardziej! Jeśli jednak masz ochotę dalej odkrywać rabczańskie atrakcje, to może skusi Cię oferta Teatru Lalek Rabcio? Albo wieczorny seans w Kinie Śnieżka? A może spacer na zachód słońca na wieżę widokową na Polczakówce? Do wyboru, do koloru!

NIEDZIELA

8:00 Śniadanie!

Koniecznie zjedzcie pożywne śniadanie bo dziś czeka Was wizyta w kultowej rabczańskiej atrakcji – czyli w Rabkolandzie! Pierwszym parku rozrywki Twojego dziecka! Do torby spakujcie wodę, drobne przekąski i sprawdźcie poziom baterii w telefonie. Bo gwarantuję Ci, że zrobicie mnóstwo zdjęć!

9:00 Rabkoland

Zaparkuj samochód na obszernym, bezpłatnym parkingu (GPS: 49°36’30.0″N 19°56’57.0″E) i zanurz się w kolorowym świecie wprost „wyjętym z marzeń” Twojego dziecka! Na wizytę w Rabkolandzie warto zaplanować min. 5 godzin choć i to może być mało. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by spędzić tu cały dzień bo bez problemu zjecie tu domowy obiad, deser, wypijecie kawę i nabierzecie sił na kolejne atrakcje! A jest w czym wybierać! Bo na odwiedzających czeka niemal 50 karuzel, rollercoasterów, labiryntów, rowerków wodnych czy placów zabaw. A to wszystko dosłownie zanurzone w kwiatach i zieleni, pośród której można spotkać przechadzających się osobliwych mieszkańców Rabkolandu – Owieczkę Irenkę, Pana Trzmiela, Krucabombę czy Klauna Mareczka. Co szczególnie warto podkreślić, to fakt, że w Rabkolandzie będzie się doskonale bawić cała rodzina – także jej najmłodsi członkowie. Największa część dostępnych atrakcji jest skierowana do dzieciaków w wieku 5-7 lat – z pewnością przypadnie im do gustu Latająca Chatka Krucabomby, interaktywna przejażdżka Kamiennym Pociągiem czy szalonym Wiking Coasterem! Starszacy natomiast z rodzicami mogą zaznać nieco więcej adrenaliny w  Górolskiej Dżungli – dajcie się tu porwać Skałożercy czy spadającej wraz z pasażerami Wieży Duch Duch! Maluszki z kolei niech koniecznie zajrzą do Doliny Trzmiela!

15:00 Czas powrotu

Gwarantuję Wam, że opuszczając Rabkę po weekendowym pobycie będziecie mieć poczucie niedosytu! Na szczęście, miasto to ma bogatą ofertę atrakcji na każdą porę roku więc bez zawahania możecie tu wrócić w dowolnym momencie i odkrywać jej kolejne zakątki. A może zajrzycie – tak jak my – od ośmiu lat do tych samych, dobrze już znanych a nadal lubianych miejsc? Decyzja należy do Was!  

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Mimo, że przedstawiony tu plan obejmuje weekendowy wypad, to Rabka-Zdrój jest miejscem, gdzie atrakcji wystarczy na całe wakacje! Także nie musicie się ograniczać do dwóch dni.
  • Corocznie w Rabce-Zdroju odbywa się świetny międzynarodowy festiwal literatury dziecięcej – Rabka Festival.
  • Na wizytę w Rabkolandzie warto wybrać się w okolicy urodzin dziecka – możecie wówczas skorzystać ze specjalnego rabatu urodzinowego i kupić bilet za jedyne 29zł!