Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

WOMAI Kraków

 Poznaj świat ciemności i… światła w unikatowym miejscu na mapie Krakowa!

Czy jest WOMAI?

Miejsce, gdzie świat wywraca się do góry nogami. Tam na dźwięki się patrzy a cienie „odklejają się” od swoich właścicieli. Brzmi jak zaprzeczenie praw fizyki i nauki. A jednak dzięki temu miejscu, skomplikowane i zawiłe zjawiska się rozjaśniają. Przedstawiamy – WOMAI Kraków. To nietuzinkowe miejsce na mapie Krakowa, które choć z nazwy jest „Muzeum” w praktyce stanowi interaktywną przestrzeń nauki i zabawy, gdzie bezpośrednie doświadczenie gra pierwsze skrzypce!

Wystawa „W stronę światła”

Womai oferuje dwie wystawy „W stronę światła” oraz w „W stronę ciemności”. Strefa światła to przestrzeń zorientowana na poznawanie świata wszystkimi zmysłami – od wzroku, dotyku na słuchu skończywszy. Już od wejścia okazuje się, że mózg potrafi płatać nam figle i nie zawsze przedstawia prawdę o tym, na co patrzymy. Bo czy da się z przeźroczystego światła wydobyć wszystkie kolory tęczy? Malować po ścianie… nie pozostawiwszy na niej trwałych śladów? Zatrzymać swój cień w miejscu lub grać na harfie bez szarpania jej strun? Tutaj owszem! Do tego wspomnieć należy o spacerze… po suficie wśród fluorescencyjnych oraz tajemniczych piaskownicach, gdzie za pomocą własnych dłoni spowodować można erupcję wulkanu lub stworzyć oceaniczne głębiny.

Wystawa „W stronę ciemności”

Strefa ciemności to natomiast przestrzeń, w której każdy może wczuć się rolę osoby niewidomej poprzez zanurzenie w całkowitej ciemności. Czy nie widząc nadjeżdżających samochodów można bezpiecznie przejść przez ruchliwe skrzyżowanie? Wybrać się na leśną wycieczkę i zakupić owoce na targu? Takie sytuacje to jednak codzienność osób niewidomych, którzy na wystawie pełnią rolę przewodnika i pomagają oswajać się z tym niecodziennym doświadczeniem.

Zwiedzanie WOMAI z dziećmi – czy warto?

Zdecydowanie tak! Jednak dla młodszych dzieci dostępna jest jedynie wystawa „W stronę światła”, którą można odwiedzić już z 5-6 latkiem. Wystawa „w stronę ciemności” dostępna jest dla dzieci od 9 roku życia co zdaje się być rozsądnym wiekiem – trudno przewidzieć reakcję dziecka na ok. godzinny pobyt w całkowitej ciemności. Zwiedzanie wystawy jasnej trwa ok. 1,5h i prowadzone jest przez przewodnika, który prostym, zrozumiałym i jasnym językiem tłumaczy dzieciom zawiłości otaczającego wszechświata! To zdecydowanie niezwykłe miejsce, w którym można wyrwać się z codzienności i zainspirować do dalszego zadawania pytań „A dlaczego?”

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Warto podkreślić, że wszystkie eksponaty i instalacje w Muzeum zostały wykonane własnoręcznie przez przewodników.
  • Wystawa „w stronę ciemności” dostępna jest dla dzieci od 9 roku życia. „W stronę światła” można odwiedzić już z 5-6 latkiem.
  • Po wystawie „W stronę światła” można poruszać się z wózkiem dziecięcym. Po wejściu do budynku jest do pokonania kilka schodów ale pracownicy służą pomocą.
  • Do WOMAI najwygodniej dostać się komunikacją miejską wysiadając na przystanku „Dworzec Główny Zachód” lub „Politechnika”. Przyjeżdżając samochodem można zaparkować wzdłuż ul. Szlak.  Trzeba jednak wówczas uiścić stosowną opłatę w parkometrze (w 2022 roku koszt to 6zł/h postoju, w niedziele bezpłatnie).