Park Gródek Jaworzno – odkryj Polskie Malediwy!
Błękitne kolory dalekich wód – „polskie Malediwy”, „śląska Chorwacja” na terenie dawnej kopalni dolomitu, który stanowi obecnie jedno z bardziej przyciągających zakamarków województwa śląskiego.
Nasze drugie imię to „współdziałanie” – dlatego wpis ten powstał we współpracy z marką Reima.
Park Gródek Arboretum w Jaworznie – Polskie Malediwy.
Park Gródek – który od 2019 roku oficjalnie nosi nazwę „Arboretum Gródek w Jaworznie” to teren, na który składają się dwa wyrobiska, otoczone stromymi, skalnymi zboczami, których wierzchem wiodą spacerowe szlaki. Można go eksplorować kilkoma szlakami i wydeptanymi ścieżynkami – ma natomiast proponujemy zatoczenie zgrabnej pętli pozwalającej na spojrzenie na teren wyrobisk z kilku punktów widokowych i spacer przez sosnowe, aromatyczne lasy arboretum.
Parking i bilety, godziny otwarcia
Samochód można wygodnie zaparkować na skraju ul. Jana III Sobieskiego (gdzie rozpoczyna się nasz opis) lub wzdłuż ul. Płetwonurków. Oba parkingi są bezpłatne (stan na rok 2022) i pomieszczą kilkadziesiąt samochodów – z uwagi jednak na rosnącą popularność Gródka warto zajrzeć tutaj wcześnie rano lub po sezonie turystycznym. Nie ma konieczności kupowania biletów wstępu a park otwarty się całodobowo. Również psiaki są tutaj mile widziane!
Ścieżka edukacyjna w Parku Gródek
Z parkingu, swój początek bierze leśna ścieżynka, która po kilku krokach łączy się z czerwonym szlakiem. Tam, spacer urozmaicają mijane tablice ścieżki edukacyjnej, na których znajdziemy wszystkie z planet układu słonecznego. Jednak czy trzeba urozmaicać tak urokliwy spacer? Pewnie można! Zwłaszcza, że wystarczy kilka kroków a trafiamy do bacówki „Betlejemka”, gdzie w sezonie pasą się osiołki i można przycupnąć na drewnianych ławeczkach. Za bacówką, szlak lekko schodzi w dół by wyprowadzić na platformę widokową, z bardzo dobrym widokiem na Zbiornik Koparki.
Zbiornik Koparki
To sporych rozmiarów zbiornik poeksploatacyjny dawnego kamieniołomu „Gródek”, który dziś jest jednym z bardziej popularnych centrów nurkowych „Via Sport Diving Marina Koparki” w Polsce. A to za sprawą znajdujących się na dnie…. koparek, które pozostawili pracownicy kopalni. Zostały one pochłonięte przez wodę na skutek zadłużeń kopalni. Spowodowały one odcięcie prądu i w efekcie odcięcie zasilania pomp. Na skutek tego nie trzeba było długo czekać – w ciągu kilkudziesięciu godzin wyrobiska zostały zalane wodą.
Zbiornik Wydra
Z punktu widokowego pozostaje już kilka kroków wzdłuż stromego urwiska i strome schody z ostatniego punktu widokowego by znaleźć się na terenie właściwego Parku Gródek. To ok. 100m kładki i altanki wijące się malowniczo ponad powierzchnią wody przez wody zbiornika „Wydra”. Choć sezonowo zmieniają można je zobaczyć na wysuszonym terenie lub giną pod powierzchnią wody.
REIMA
Tak bywa najczęściej wiosną. Biorąc pod uwagę również temperaturę, a chcąc się przespacerować po kładkach można rozważyć zabranie ze sobą kaloszy lub w przypadku dzieci wodoodpornych ciuchów. My skorzystaliśmy z miękkich, wygodnych i wodoodpornych spodni Reima z serii Originals – czyli kultowych „klasyków” marki, do których na przestrzeni lat firma wprowadzała tylko drobne ulepszenia. Mają one silny ściągacz, który dokładnie przylega do kaloszy zapobiegając wlewaniu się wody do wnętrza butów oraz specjalną gumę w pasie, gdzie za pomocą guzika można dowolnie dopasować obwód spodni bo małego brzuszka. Bez tego raczej nie pozwolilibyśmy dzieciom brodzić tutaj wczesną wiosną! A dzięki odpowiedniemu ubraniu każda mikrowyprawa może być udana!
Powrotna droga – oczywiście w formie „pętelki”!
Przy kładkach znajduje się kilka drewnianych ławeczek i altana z ukrytą figurką wydry. Można tutaj rozłożyć koc i urządzić mały piknik choć latem nie ma tutaj zbytnio przestrzeni na ukrycie się przed skwarem. Chcąc zatoczyć pętlę, należy kierować się do przeciwległej ściany kamieniołomu i po kolejnych schodkach wspiąć się znowu wchodząc w las. Można też podążać środkiem rozłożystej polany, dnem kamieniołomu w stronę bazy nurkowej, by dotrzeć do asfaltowej drogi. Tutaj można nacieszyć oczy widokiem z jeszcze jednego punktu widokowego i pomachać na pożegnanie postindustrialnemu pejzażowi. Dalej czeka już tylko łagodny, przyjemny i spokojny spacer przez cienisty las by dotrzeć do ul. Płetwonurków z charakterystyczną figurką nurka. Nieopodal rozciąga się malownicza polana ze skalnym obrywem – chcąc uniknąć maszerowania wzdłuż ruchliwej ulicy należy tam skręcić i po kolejnych schodkach wspiąć się i wąską ścieżynką dotrzeć na powrót pod znaną już Betelejmkę. Dalej trasa już znana, prawda?
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- W parku Gródek nie wolno się kąpać!
- Szlak miejscami prowadzi brzegiem, bardzo stromych zboczy – co prawda są one w większości zabezpieczone barierkami a punkty widokowe znajdują się na drewnianych pomostach ale mimo wszystko warto zachować rozwagę. Zwłaszcza wędrując z dziećmi.
- Jeśli wędrujcie z wózkiem, warto iść „odwrotnie” do przedstawionej przez nas trays i po dojściu do Zbiornika Wydra, wrócić tą samą trasą.
- Na terenie parku nie znajdziecie punktów gastronomicznych. Jednak blisko parkingu można spotkać food trucki z fast foodami.