Muzeum Kultury Łemkowskiej czyli zabytkowa chyża w Olchowcu
Wyjątkowe muzeum, w którym… toczy się codzienne życie.
Zabytkowa chyża w Olchowcu
Miejsce niezwykłe. Zza szczątków drewnianego, omszałego płotka wyłania się chyża. Stara, staruteńka. Kryta strzechą, pod którą bielą się przestrzenie między belkami ciemnego drewna. Dawniej była jedną z wielu, jakie można było spotkać w Olchowcu – dziś stanowi wyjątek bo Olchowiec, w wyniku walk o Przełęcz Dukielską i wysiedleń mieszkańców na Ukrainę, stracił ponad 90% przedwojennej zabudowy. Z tętniącej życiem wioski, zostało ledwie 12 gospodarstw. Jedną z ostatnich, zachowanych w niezmienionej postaci chyży, uratował przed zapomnieniem Tadeusz Kiełbasiński – turysta z Łodzi, miłośnik Łemkowszczyzny. Dziś, dzięki tej transakcji, można zajrzeć do cudownego, niezwykle autentycznego „żywego muzeum”. Bo w chyży, na łóżku leży zmięta po nocnym odpoczynku pościel, na piecu radośnie bulgoce zupa a przed chatą wiszą bieżniki pachnące świeżym praniem. A to dlatego, że w okresie letnim, toczy się tutaj codzienne życie Pana Tadeusza i jego żony. Wystarczy zapukać do drzwi, powiedzieć „Dzień dobry!” i poprosić o oprowadzenie.
Co znajdziecie w chyży?
Eksponaty, które Pan Tadeusz z rodziną zgromadził pod strzechą to całkiem pokaźny zbiór prezentujący codzienne życie, kulturę i sztukę Łemkowszczyzny i Huculszczyzny, kolekcjonowany do 1955 roku. Wiele z nich, zostało przekazanych do muzeum jako dar od sąsiadów, znajomych czy dalszej rodziny, by pamięć o barwnej kulturze Łemków nie zaginęła. Zwiedzanie (choć tak naprawdę, ciężko to nazwać tym mianem) lub bardziej wizyta u Pana Tadeusza, trwa około godziny. Chyba, że będziecie zadawać dużo pytań…
Wyjątkowy szlak turystyczny dla osób z niepełnosprawnością wzroku i cerkiew w Olchowcu
Jeśli po zwiedzaniu chyży w Olchowcu, nie będzie Wam dość, warto podjechać do centrum wsi zajrzeć w bramy cerkwi, wznoszącej się nad osobliwym, kamiennym mosteczkiem. Wiedzie stąd jeden z niewielu (jeśli nie jedyny) szlak turystyczny opracowany z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku – wszak każdy powinien mieć możliwość by zajrzeć w dawne karty Łemkowskiej historii. Gdzie jak nie tu?
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Zabytkową chyżę w Olchowcu można zwiedzać w okresie letnim – trudno jednak precyzyjnie określić ramy czasowe bo właściciele przebywają tutaj w zmiennych okresach. Jeśli zastaniecie zamknięte drzwi, zapukajcie do sąsiedniego gospodarstwa (po przeciwnej stronie drogi) i poproście o oprowadzenie.
- Muzeum utrzymywane jest z prywatnych funduszy jego właściciela – można jednak wrzucić kilka monet do postawionych na kuchenny stole dwojaków. Wszak koszt utrzymania tego unikatowego miejsca do małych nie należą a pasja i autentyczność, jaka stoi za tym miejscem zdecydowanie wymagają docenienia.
- Samochód można zaparkować na podwórku przed chyżą lub na drodze – ruchu samochodowego tutaj całkiem brak.