Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”
Niezwykłe miejsce doświadczania świata roślin i zwierząt.
Symbioza to…
To miejsce tworzone z miłością i o miłości – do natury, z naturą i o naturze. Ukryte w sercu Lasku Wolskiego właśnie o nim najwięcej opowiada – mówi o czym szumią wiekowe buki, szepczą popielice czy pohukują nocą puszczyki.Mieści się w odrestaurowanym Pawilonie Okocimskim i zaprasza nie tylko do swego wnętrza ale także do wygodnego bujania się na rozłożonych w ogrodzie hamakach, wyczyniania leśnych harców na drewnianym placu zabaw czy podglądania czerwieniejących poziomek w ogrodowych donicach.
Jak mówią tak pracują
Miejsce to szczególne – bo o naturze nie tylko opowiada. Ono funkcjonuje z nią w zgodzie i uczy do niej szacunku nie tylko poprzez edukacyjne spacery przyrodnicze czy zwiedzanie ekspozycji. Wiecie, że dach centrum pokryty jest roślinnością filtrującą powietrze? A mozaiki ułożone mozolnie na ścianach korytarza wykonane są prawie w całości z materiałów z recyklingu? Woda używana w łazience z kolei to tzw. szara woda – czyli taka, która nie nadaje się już do spożycia np. po myciu naczyń czy rąk ale można wykorzystać ją do spłukiwania toalety. Symbioza jako się rzekło! „Zero waste” w pełnej krasie! Natomiast przewodnikami po zakamarkach centrum nie jest ani Pan Marek ani Krzysiek – a borsuk, puszczyk i rzekotka, którzy opowiedzą o leśnym świecie, w którym wszystko ma swój cel i nic nie dzieje się bez przyczyny. Choć musimy przyznać, że Edukatorzy oprowadzający po centrum zasługują na duże wyrazy uznania! Pełni zaangażowania, niezwykle uważni nie tylko na przyrodę ale i małych odkrywców lasu, skorzy do dzielenia się wiedzą i ciekawostkami – podpowiedzą co zrobić gdy sparzy nas pokrzywa, wytłumaczą jak to jest z tym leśnym internetem i pozwolą wszystkimi zmysłami doświadczyć mnogości cudów lasu!
A wszystko zaczyna się w borsuczej norze…
Swoją podróż po niesamowitym świecie roślin i zwierząt rozpoczniecie w borsuczej norze ukrytej głęboko pod ziemią, gdzie podążając za śladami jej mieszkańca, traficie do miejsca, gdzie las odkryje przed Wami swoje tajemnice strzeżone tylko dla prawdziwych miłośników natury! Posłuchacie, dotkniecie, sprawdzicie, policzycie, wyszukacie, zmierzycie, poczujecie. A na żądnych przygód czeka nie lada gratka – odwiedziny w nocnym lesie, gdzie ktoś nieźle narozrabiał… Dlatego mieszkańcy lasu poproszą Was o pomoc w wytropieniu nicponia! Pomożecie?
Łąki i pola
Jeśli jednak nie w smak Wam dreszczyk grozy, do gustu przypadnie Wam sala łąk i pól gdzie staniecie się gruszą, polnym łanem czy niespiesznym strumieniem doświadczając na własnej skórze co to znaczy, żyć w symbiozie. A może wolicie zrelaksować się dając upust artystycznej duszy podczas zajęć w pracowni ceramicznej? Albo co powiecie na „Dzikiego Master Chefa” w kulinarnej pracowni, gdzie na patelnię wrzucicie orzeszki bukowe, wypijecie napar z młodej pokrzywy czy schrupiecie szczawik zajęczy? A to tylko tylko kilka leśnych, kulinarnych ciekawostek!
Polana Lea
Symbioza to nie tylko sale warsztatowe – to także bezpośrednie obcowanie w lasem podczas spacerów przyrodniczych oraz towarzysząca Centrum Polana Lea pełna drewnianych ławek i kojącej zieloności. Idealna na śniadanie na trawie, zabawę w berka czy grę terenową, której scenariusz i zadania do wykonania możecie pobrać w Centrum. Z której strony by na to miejsce nie spojrzeć – nie będziecie się nudzić! A jeśli dodać do tego pobliskie ZOO… to plan na weekend gotowy!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Dojazd możliwy jest lub autobusem MPK linii 134 wysiadając na przystanku „ZOO” lub samochodem. Wówczas należy zostawić go na górnym parkingu pod wejściem do ZOO – jest on płatny, mieści 35 samochodów i czynny jest jedynie od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni świątecznych). W weekendy oraz święta, czy na tych, dla których nie wystarczy na nim miejsca czeka wielki parking (również płatny) przy ul. Kukułczej. Jednak parkując tutaj czeka Was ok. 1km spacer ścieżkami Lasku Wolskiego aby dostać się do Centrum – można także podjechać wspomnianym wcześniej autobusem, którego przystanek znajduje się tuż przy parkingu.
- Budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych
- Bilety na zajęcia można zakupić tutaj choć Centrum często prowadzi darmowe spotkania tematyczne np. Jesień z Symbiozą – warto śledzić ich fanpage!
- Obecnie z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne nie jest możliwe zwiedzanie Sali nocnej – wszelkich zmian upatrujcie bezpośrednio na stronie Centrum
- Do leśnych spacerów Edukatorzy wykorzystują często grę „Zielony Detektyw” – i Wy możecie ją bezpłatnie pobrać ze strony Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
- W Symbiozie macie szanse podglądnąć też sekretne życie mrówek…
- Czasami w nocnej sali leśnej niespodziewanie nadchodzi burza – miejcie się wtedy na baczności!
- Korzystając z komunikacji miejskiej polecamy aplikację „jakdojadę.pl”
- Wizytę w Symbiozie można przyjemnie przedłużyć o wyprawę na krakowskie kopce czy pospacerować trochę ścieżkami Lasku Wolskiego