Polska, Śląskie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Kolorowa kraina znana ze stronic książek Jana Brzewchy.


Akademia Pana Kleksa

Czerwony frak i aksamitna mucha. Długa broda. Przenikliwe spojrzenie i nos, który przekrzywia się w zależności od pory roku w prawo lub w lewo. Czarodziej i nauczyciel, w którego szkole przy ul. Czekoladowej jada się malowane potrawy i rzuca atramentem na lekcjach. Oto cała Akademia Pana Kleksa! Do niedawna, była ona jedynie cudownym wytworem wyobraźni Jana Brzechwy zamkniętym w stronicach książki. Teraz można do niej zawitać w… Katowicach! Więc nie czekajcie i chodźcie do Bajki Pana Kleksa!

Czym jest Bajka Pana Kleksa?

Krainy kolorowej szczęśliwości, gdzie w każdym zakamarku czeka przygoda, nauka i zabawa! Jej początek (i koniec) ma miejsce w Ostatnim Rezerwacie Przyrody, gdzie dowiecie się o co tak naprawdę tutaj chodzi i dlaczego Pan Kleks potrzebuje… Waszej pomocy! Otóż Bebok, śląski stworek który w swym zwyczaju ma straszenie nieposłusznych dzieci, a któremu zdarza się grasować w bajce po zmroku, wykradł kilka bardzo ważnych dla Pana Kleksa sekretów – guzik, magiczny kałamarz z niekończącym się atramentem oraz szmaragdową szkatułkę. A że Bebok jest nie lada nicponiem, solidnie je ukrył w zakątkach Bajki. Dlatego w towarzystwie Ambrożego i Agnieszki, wiedzeni głosem Piotra Fronczewskiego powędrujecie przez Klinikę Chorych Przedmiotów – by wykazać się umiejętnością współpracy przed przystąpieniem do poszukiwań zaginionych sekretów. Dalej przemierzycie Krainę Szpaka Mateusza, sprawdzicie swoją sprawność w Psim Raju oraz wypłyniecie w rejs statkiem przez Królestwo Bajdocji. Zanurzycie się też w głębinach podwodnego królestwa królowej Aby – Abecji. To wszystko (i jeszcze więcej!) po to by znaleźć ukryte wskazówki i dotrzeć do skradzionych sekretów Pana Kleksa!

Interaktywna przestrzeń pełna kolorów

Bajka Pana Kleksa jest miejscem unikatowym w skali Polski – chyba nigdzie indziej przestrzeń nie została tak skrupulatnie zapełniona interaktywnymi zakamarkami. Tutaj szuflady „śpiewają”, włosy stają dęba po szalonym zjeździe zakręcaną zjeżdżalnią, malowidła na ścianach świecą a najbardziej smutne miny nabierają rumieńców! Jednak nie myślcie, że to miejsce gdzie „oddacie dzieci” a sami usiądziecie z kubkiem ciepłej kawy… Oj nie… Tutaj, trzymając się kawałka „brody Pana Kleksa” przy wejściu do Krainy Szpaka Mateusza zostaniecie uroczyście zaprzysiężeni do zabawy, wspierania swoich dzieci i współpracy! I całe szczęście – chyba nie darowałabym sobie gdyby ominęła mnie cała frajda z pobytu w tym miejscu!

Fabryka Porcelany w Katowicach

Bajka znalazła swoje miejsce na mapie Górnego Śląska w wyjątkowej lokalizacji – bo mieści się na terenie starej fabryki porcelany. To sporych rozmiarów kompleks budynków, w których niegdyś produkowano znaną w całej Europie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche, a po II wojnie światowej – Bogucice. Dziś większość z budynków zajmują klimatyczne, industrialne restauracje, butiki czy showroomy. No i oczywiście Bajka! Jeśli starczy Wam sił, to zajrzyjcie „po sąsiedzku” do znanej w Polsce Smart Kids Planet… Ale to już rzecz na kolejną opowieść…

Informacje praktyczne – parking, bilety i godziny otwarcia.

Przyjeżdżając do Bajki można skorzystać z obszernego parkingu przy Fabryce Porcelany. Pierwsza godzina pobytu jest bezpłatna (za każdą kolejną należy uiścić opłatę w parkometrze). Stąd należy kierować się lewą stroną kompleksu, wzdłuż budynków pokrytych muralami – ledwie kilka kroków a przy drzwiach wejściowych przywita Was postać Pana Kleksa! Po wejściu należy zakupić bilet lub wymienić bilet zakupiony online na „papierowy” odpowiednik – będzie on niezbędny do tego, by po znalezieniu wszystkich 3 zaginionych przedmiotów, odebrać przy wyjściu drobny upominek. W 2021 roku, Bajkę odwiedzać można było 7 dni w tygodniu w godzinach 15:00-19:00 (pon-pt) oraz 10:00-19:00 (sob-nd) a ceny biletów kształtowały się następująco:

Bilet normalny – 49.00zł

Bilet ulgowy – 44.00zł

Bilet rodzinny 2+2 – 159.00zł

Bilet „za złotówkę” – dla dziecka do lat 2.

Aktualny cennik, dodatkowe atrakcje i szczegóły działania w danym okresie znajdują się tutaj. Natomiast bilet online na określoną godzinę można kupić z wyprzedzeniem tutaj.

INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Gdybyśmy chcieli opisać wszystkie aktywności, jakie czekają w Bajce, czytalibyście ten wpis przez dobę… Bo ciągle nie wspomnieliśmy o pajęczynie Meluzyny, Planecie Fantazja, statku Voltan II, możliwości odbycia lotu w kosmos, złomowisku robotów, wiązaniu węzłów, drzwiczkach do zaprzyjaźnionych bajek, deszczowych drzewach… Ach! Jedynym (i najlepszym) sposobem aby je poznać są odwiedziny Bajki!
  • Prócz zwiedzania Bajki, można wziąć udział w różnorodnych warsztatach mających miejsce w Kuchni Pana Kleksa – tam można dowiedzieć się dlaczego balon jest największym przyjacielem naukowca, wywołać ducha ze szklanej menzurki czy zamknąć kawałek lasu w szklanym słoju. Zdecydowanie warto!
  • Bajka Pana Kleksa obejmuje ponad 1000m2 a jej zwiedzanie zajmuje ok. 2-3h – warto wcześniej napełnić brzuszki, bo na terenie bajki nie można podjadać.
  • Przy Ostatnim Rezerwacie Przyrody mieści się kawiarnia Meluzyna, gdzie przed lub po zwiedzaniu można wypić kawę, owocowy sok czy skosztować słodkości.
  • Na teren Bajki wchodzi się w skarpetach antypoślizgowych – warto mieć swoja parę na zmianę. Można również kupić bajkową parę w kasie biletowej lub skorzystać z urządzenia do foliowania butów.
  • W toalecie znajdziecie podnóżki dla dzieciaków i przewijak dla maluchów.